Home / aktualności / Co-2-tygodnie-show: Rekonstrukcja wydarzeń marcowych'68

Co-2-tygodnie-show: Rekonstrukcja wydarzeń marcowych'68

REKONSTRUKCJA WYDARZEŃ MARCOWYCH'68

AKCJA KOMUNY OTWOCK

"Wydarzenia marcowe" to smutny temat, jednak Komuna Otwock postara się spojrzeć na nie z dystansem. Przypominając historię, zawsze wplątujemy się w sidła "jakiejś" polityki historycznej. A może potrzeba nam raczej oderwania od przeszłości, bo jest ona tylko balastem i smrodem. Antysemici muszą wymrzeć śmiercią naturalną – chyba nie ma na to innego lekarstwa.

DYSKUSJA
Co nam zostało z Marca. A co straciliśmy?

Alina Cała [Żydowski Instytut Historyczny] i Adam Ostolski [“Krytyka Polityczna”]

Marzec'68 to jeden z symboli najnowszej historii Polski, jeden z „polskich miesięcy". Dziś, po 40 latach, warto rozpakować ten symbol. Czy „wydarzenia marcowe" i towarzysząca im antysemicka nagonka to wydarzenie wyjątkowe w historii PRL – i Polski – czy raczej moment, w którym odsłoniła się głębsza polityczna logika PRL? Czy dziś, już w nowym porządku politycznym, „Marzec" należy nieodwołalnie do przeszłości, czy przeciwnie, w języku polityki i współczesnych walkach o władzę wciąż zdarza nam się odkrywać jego ślady?
W działaniach władz Marzec'68 oznaczał jednoczesne wypędzenie wielu żydowskich obywateli Polski, stłumienie protestów studenckich i rozprawę z rewizjonistami, której symbolem było wyrzucenie z Uniwersytetu Warszawskiego profesorów Kołakowskiego, Baumana, Baczki, Hirszowicz, Brusa, Morawskiego. Co straciliśmy w wyniku wypędzenia z kraju polskich Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia? Co straciliśmy wskutek stłumienia ruchu studentów? Jaką stratą był dla nas schyłek rewizjonizmu?

FILM
"Siedmiu Żydów z mojej klasy"
, reż. Marcel Łoziński, Polska 1991, 40 min

Marcel Łoziński zaprosił do udziału w swoim filmie ludzi, których zmuszono do wyjazdu z Polski wskutek antysemickiej nagonki w roku 1968. Po latach spotykają się ponownie z okazji zjazdu koleżeńskiego. Opowiadają o swoim wyjeździe, o tym co wówczas czuli, co przeżyli później.

8.03.2008 godz. 18.00
Lubelska 30/32

wstęp wolny

KOMUNA OTWOCK: CO-2-TYGODNIE-SHOW

Komuna Otwock rozpoczyna nowy cykl wydarzeń w swej siedzibie przy ul. Lubelskiej 30/32 na warszawskiej Pradze.
Co-2-tygodnie będziemy prezentować multimedialne akcje teatralne i muzyczne, będące szybkimi komentarzami do aktualnych wydarzeń politycznych i artystycznych lub poświęcone ważnym datom, historycznym rocznicom i świętom, które – choć nie są naturalnym tworzywem teatralnym – dotykają każdego i w każdym budzą żywe zainteresowanie.
Oprócz działań Komuny Otwock przewidujemy gościnne prezentacje innych teatrów, zespołów muzycznych, performerów, artystów, dj- i vj-ów.
Akcjom teatralnym będą towarzyszyć wykłady i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmów, wystawy, pokazy slajdów.

Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show to dynamiczne, otwarte forum dyskusyjne – na styku teatru/sztuki i publicystycznego komentarza teraźniejszości.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x