Co-2-tygodnie-show: Kościół+Państwo=Draństwo

AKCJA KOMUNY OTWOCK
Kościół+Państwo=Draństwo
To takie oczywiste, więc dlaczego trzeba o tym przypominać?
Wszystkie instytucje władzy lubią zapominać o swoich obowiązkach wobec obywateli i nadużywać uprawnień.
Nadużycia i przekłamania na styku państwa i kościoła są szczególnie niesympatyczne. Używanie niesprawdzalnych argumentów wiary w dyskusji publicznej na temat stanowienia prawa podważa sens racjonalnej rozmowy. Logika niewiele ma wspólnego z teologią.
Komuna Otwock przypomina: co cesarskie cesarzowi, co boskie bogu – a będzie pokój w państwie i między narodami.

DYSKUSJA

Diabli nadali [kościół a media]
Anna Czerwińska [Feminoteka], Roman Kurkiewicz i Piotr Najsztub [Przekrój]

Zapytajmy o wolne media: czy obserwujemy „złe” oblicze dobrych mediów? Dobrą twarz do złych wieści? Jak daleko zabrnęło medialne starcie tego, co boskie, z tym, co cesarskie, co robi Civitate Dei w telewizji publicznej, czy polskie radio jest nam do zbawienia koniecznie potrzebne? Czy wiarę daje się opowiedzieć w konwencji newsowej, czy wolno i dlaczego tak się nie musi dziać. Dlaczego język katolicki wkracza w obszary informacji? Czy jesteśmy bezradni wobec hipokryzji mediów, które stają się ideałem wychowawczym?

FILM
Madeinusa
scenariusz i reżyseria Claudia Llosa; zdjęcia Raúl Pérez Ureta; muzyka Selma Mutal Tukuta; Peru 2005, 100 minut; obsada: Magaly Solier, Yiliana Chong, Carlos Juan De La Torre, Juan Ubaldo Huamán,
Nastoletnia Madeinusa mieszka w Mananaycuna – indiańskiej wiosce ukrytej głęboko w peruwiańskich Andach. Zbliżają się najważniejsze dla Indian święta – Wielkanoc. Mieszkańcy wioski postrzegają te święta jako „czas bez Boga”. Przez trzy „święte dni” Bóg nie żyje, nic nie widzi, więc grzech nie istnieje. Rozpoczyna się orgia pijaństwa, rozwiązłości, ale i religijnej dewocji.