Co-2-tygodnie-show: MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja). Propedeutyka

Komuna Otwock kontynuuje co-2-tygodniowe działania z gatunku „miejskiej szarpaniny”, na które składają się akcje performerskie, koncerty, spotkania z ludźmi mającymi coś ciekawego do powiedzenia, projekcje rzadko pokazywanych filmów i dyskusje.
W nowym, 5-odcinkowym cyklu MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja) Komuna Otwock wdaje się w rozważania na temat demokracji – tropi jej wynaturzenia i dokonuje apologii jej szczytowych ideałów. Po kolei zajmie się tematami: dlaczego demokracja jest najlepszym ze znanych nam rozwiązań społecznych; dlaczego łatwo przeradza się w autokrację; dlaczego chroni (lub nie) wolności człowieka; dlaczego posługuje się mitami, ułudami i socjotechniką; i wreszcie, jakie są nasze przypuszczenia co do kierunku, w którym zmierza system demokratyczny. Do artystycznych komentarzy kurator przedsięwzięcia, Krzysztof Żwirblis, zaprosił głośnych, interesujących artystów. Za każdym razem dwójka twórców poprzez swoje prace kontrapunktowo ustosunkuje się do dominującego tematu. Każdemu zdarzeniu cyklu towarzyszyć też będzie dyskusja z ich udziałem.

Na pierwszy ogień: spotkanie propedeutyczne, czyli powtórka podstaw ze szkoły: rozważania, na czym właściwie polega istota demokracji. Według klasyka tematu Alexisa de Tocqueville’a to „[…] równość możliwości jest tym podstawowym zjawiskiem, z którego wszystkie inne zdają się wywodzić”. Z drugiej strony to demos kratos, władza ludu, siła eksplozywna, rewolucyjna, podatna na manipulacje, nieuznająca inności. Komentując to zagadnienie, swoje prace pokażą Grzegorz Klaman i Dorota Nieznalska – dwójka artystów, którzy ze względu na odważny charakter swych prac niejednokrotnie spotkali się z odrzuceniem krytyków lub działaniami cenzorskimi.

Grzegorz Klaman jest rzeźbiarzem, twórcą instalacji, profesorem ASP w Gdańsku. Znany jest z prac wykorzystujących preparaty ciała ludzkiego oraz z projektów w przestrzeni publicznej, specyficznego land-artu. W przestrzeni Komuny Otwock na ul. Lubelskiej 30/32 pokaże pracę „Nienawidzę tego systemu ale kocham możliwości które on stwarza”.

Dorota Nieznalska jest twórczynią instalacji, rzeźb, fotografii, filmów wideo, wideoinstalacji. Jej najgłośniejszą pracą, za sprawą procesu sądowego wszczętego z inicjatywy LPR, stała się instalacja „Pasja”. W przestrzeni Komuny Otwock pokaże wideo „Pozycja modlitewna” oraz fotografie z serii „Implantacja perwersji”.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x