Co-2-tygodnie-show: MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja). Wolność

Tematem trzeciego spotkania o sztuce i demokracji będą wolności obywatelskie. Nie będziemy jednak owych wolności (zrzeszania się, braku cenzury itp.) katalogować, ale zajmiemy się kwestią ich realizacji, głównie w odniesieniu do kobiet, które w przypadku ograniczania swobód demokratycznych są szczególnie zagrożone w swoich prawach i swobodzie ekspresji. Na ten temat wypowiedzą się w swoich pracach Pola Dwurnik i Aleksandra Polisiewicz. Do udziału w dyskusji, którą poprowadzi kurator Krzysztof Żwirblis, zaprosiliśmy ponadto Ewę Majewską, filozofkę i działaczkę feministyczną.

Pola Dwurnik to wszechstronna artystka, która przede wszystkim maluje i rysuje. Jej rysunki przedstawiające anegdotyczne sytuacje z życia znajomych i świata sztuki (do niedawna stała rubryka w internetowym wydaniu artystycznego magazynu „Obieg", wkrótce ukaże się drukiem jako dodatek do papierowej wersji pisma) przekazują złożoną prawdę o ludziach i środowiskach poszukujących źródeł rozwoju duchowego i utrzymania w tej specyficznej formie działalności. W zeszłym roku zaangażowana w polityczne przemiany wysyłała do znajomych internetowe plakaty wzywające do udziału w wyborach. Występowała na nich przebrana za różne osoby, których prawa i styl życia byłyby zagrożone w przypadku zwycięstwa prawicowych i populistycznych polityków. Jej prace prezentowane na wystawie – rysunki i wielkoformatowe obrazy – będą dotyczyły praw kobiet, swobody wyboru i ekspresji, także seksualnej.

Aleksandra Polisiewicz tworzy w różnych technikach (wideo, wizualizacje komputerowe, wydruki, fotografia, instalacje). Jedną z jej ostatnich dużych realizacji był projekt „Wartopia", na który składały się wizualizacje rekonstruujące Warszawę według nazistowskich i stalinowskich planów sprowadzających miasto do węzła komunikacyjnego między Rzeszą a kolonizowanym Wschodem (praca obecnie prezentowana w warszawskim CSW na wystawie "Opowiedziane inaczej"). Jej polityczne zaangażowanie było widoczne w pracy "Cała naprzód ku skrajnej prawicy", którą zrealizowała wspólnie z Ewą Majewską. Feministyczne wątki znalazły się w ostatnim projekcie Polisiewicz na wystawie "Odczarowanie", w którym użyła nazwisk kobiet sądzonych i straconych za swoją działalność oraz styl życia, poczynając od średniowiecza. Wątki te znajdą kontynuację w pracach przygotowywanych na wystawę w siedzibie Komuny Otwock. Będzie wśród nich interpretacja logotypu „Kobiet na falach” oraz komentarz do tego, co poprzedza specyficzne formy stosunków społecznych, czyli kulturowego imprintingu, wyrażony za pomocą własnych wersji ilustracji do znanych bajek.