Dworzec Wschodni – zburzyć? umyć? pomalować?

Dworzec Wschodni zaprojektowany przez zmarłego w tym roku Arseniusza Romanowicza i oddany do użytku w 1969 roku, swego czasu uważany był za najnowocześniejszy i najbardziej reprezentacyjny budynek tego typu w Warszawie (w 1969 roku zdobył tytuł Mistera Warszawy w kategorii budynek użytkowy), a dziś jest jednym z przykładów degradacji warszawskiej architektury modernistycznej. W ramach projektu „Dworzec Wschodni – niechciane dziedzictwo modernizmu?” chcemy przyjrzeć się przyczynom tej sytuacji i badając Dworzec Wschodni, zastanowić się nad losem architektury modernistycznej w Warszawie. Zamierzamy podyskutować o planach przebudowy Dworca oraz możliwych strategiach wobec niego i innych modernistycznych budowli.
Jako że wkrótce mają być opracowywane plany architektoniczne przebudowy Dworca Wschodniego, trwa modernizacja zaprojektowanych także przez Arseniusza Romanowicza stacji Warszawa Ochota i Powiśle, toczy się dyskusja na temat Dworca Centralnego, ale też wyburzane są modernistyczne budynki (Supersam, pawilon Chemii przy Brackiej), wydaje nam się ważne, by odbyła się dyskusja na temat roli architektury modernizmu w przestrzeni Warszawy, w której głos zabraliby architekci, historycy sztuki, artyści, a wreszcie sami mieszkańcy Warszawy.

Komuna Otwock stawia tezę, że modernizm w swojej fascynacji technologią i rewolucją przemysłową zapomniał o tym, że dzieła architektoniczne są żywe i podlegają nieustającej ewolucji. W pierwotnych planach Dworca, budowli w końcu służącej przede wszystkim ludziom, nie przewidziano możliwości rozbudowy, rozwoju. Stał się bytem zamkniętym w skorupie abstrakcyjnej geometrii. Trudno więc przywrócić go do czasu prosperity i oczyścić z natrętnie oblepiających go śladów prawdziwego życia dworca: bud, straganów, szyldów.
Poprzez nasze działania chcemy wywołać dyskusję o tym, która z postaw wobec architektury modernizmu najbardziej odpowiada potrzebom dzisiejszej przestrzeni miejskiej:
– nostalgia za ideałami modernizmu, jego czystą formą, będąca reakcją na tandetną architekturę kapitalizmu lat 90.;
– bezkrytyczna wiara w przyszłość, powtórka modernistycznej utopii sterylnego miasta, opartej na wierze w uporządkowanie i oczyszczanie przestrzeni przez rewolucję, wyburzenie starej, chorej tkanki i tworzenie zamkniętych, sterylnych rajów; wiara w kontrolę przestrzeni miejskiej;
– czy uznanie modernizmu za jeden z pełnoprawnych elementów przeszłości i traktowanie budynków modernistycznych jako integralnych elementów miasta i dostosowywanie ich do dzisiejszych potrzeb na zasadzie t r a n s f o r m a c j i.

Zapraszamy 28 września na Dworzec Wschodni oraz do naszej siedziby przy Lubelskiej 30/32. Start: godzi. 17.00, przed halą główną Dworca Wschodniego.
W programie:

• pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego, którego bohaterem będzie Dworzec w warstwie architektonicznej i społecznej. Autorkami filmu są Dominika Dzido, Marta Dzido i Aleksandra Panisko.
  • Dyskusja nt. architektury modernizmu i jej roli w przestrzeni Warszawy. Uczestnicy:
    Paweł Giergoń, historyk sztuki, redaktor portalu sztuka.net, jeden z najaktywniejszych obrońców warszawskiego Supersamu;
    Henryk Łaguna, architekt z pracowni architektonicznej MAAS, która opracowała m.in. plany modernizacji stacji Warszawa Ochota i Powiśle;
    Grzegorz Piątek, redaktor miesięcznika „Architektura – Murator”, jeden z kuratorów polskiej wystawy i zdobywca Złotych Lwów na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji;
    Ola Wasilkowska, architektka, współautorka (wraz z Krzysztofem Żwirblisem) projektu Bezinteresownej Przestrzeni Miejskiej, którego pierwsza odsłona prezentowana była w zeszłym roku na Dworcu Wschodnim.
    Spotkanie poprowadzi Cezary Polak, dziennikarz działu kultury „Dziennika”.
  • Nadchodzi Nowe (?) w Full HD – wideo Patrycji Petryk.
  • Warszawa Wschodnia – instalacja Karoliny Breguły.
  • akcja-wentylacja Komuny Otwock.
  • akcja-dokumentacja – fotograficzna dokumentacja Dworca [slajdshow; we współpracy z Grupą Trzymającą Warszawskie blogi www.gtwb.blox.pl].
  • na zakończenie: koncert zespołu Przepraszam w siedzibie KO przy Lubelskiej

Więcej (stopniowo) na: www.warszawawschodnia.blox.pl