Home / aktualności / Co-2-tygodnie-show: MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja). Manipulacja

Co-2-tygodnie-show: MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja). Manipulacja

W sobotę 25 października o godz. 18 Komuna Otwock zaprasza na kolejne spotkanie o sztuce i demokracji. 

Odc. 4: Manipulacja
Kolejne spotkanie poświęcone jest manipulacji, socjotechnice (w tym tworzeniu na użytek wyborców mitów i ułud, cynicznemu posługiwaniu się technikami marketingowymi). Tym razem artystyczny komentarz na ten temat będzie miał charakter dynamiczny, a jego autorami będą dwie grupy teatralne, które posługują się wyrazistym obrazem i akcją: Akademia Ruchu i Komuna Otwock; bliskie sobie w swoim zaangażowaniu i tropieniu właśnie owych manipulacji i ułud. Obie grupy do udziału w spotkaniu predestynuje nie tylko waga podejmowanych tematów, ale także to, że skutecznie działają na granicy teatru i sztuk wizualnych.
W dyskusji, która odbędzie się po akcjach, wezmą udział: Wojciech Krukowski z Akademii Ruchu, Grzegorz Laszuk z Komuny Otwock, Anna Laszuk, dziennikarka Radia Tok FM, i kurator cyklu Krzysztof Żwirblis.

Akademia Ruchu przedstawi swój trzeci już z kolei „wykład" stanowiący artystyczną interpretację wykładu akademickiego, która jednak – opracowana wraz z socjologami i politologami – ma też walor naukowy. Wykład pokazywany na naszym spotkaniu nosi tytuł „O obcych panach naszych lęków". Oparty na pismach Michela Foucaulta odnosi się do technik i rytuałów dyscyplinujących ludzkie zachowania, a także do panoptycznych możliwości kontroli oraz psychologicznych i społecznych konsekwencji takich działań. W wyniku akcji powstanie odpowiadająca treściom wykładu instalacja.

Komuna Otwock (+ goście) zaprezentuje akcję „Pochwała manipulacji".
Wzbudzanie emocji jest częścią demokracji i najważniejszym elementem sztuki. Sztuka o/dla/w/przeciw-demokracji nie może jednoznacznie odrzucić manipulacji. Teoretycznie to rozum powinien rządzić światem – ale nie wiedzieć dlaczego – „rządy rozumu" z reguły prowadziły do rzezi i zniewolenia. Punktem wyjścia dla akcji KO jest postulat Platona nakazujący wypędzenie z idealnego miasta-państwa poetów, aktorów i malarzy…
Gościnnie w akcji weźmie udział grupa stażystek i stażystów Instytutu Kultury Polskiej UW.

W niedzielę 26.10 w godz. 13-18 będzie można zobaczyć wystawę instalacji powstałych w wyniku obu akcji.


Projekt realizowany przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy
Patronat: Aktivist, Feminoteka, Obieg, Radio Kampus
Wsparcie: ExCellars – sklep z winem www.excellars.pl

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x