Home / aktualności / 90-LECIE UZYSKANIA PRAW WYBORCZYCH PRZEZ POLKI – KOBIETY ZDOBYWAJĄ SEJM!

90-LECIE UZYSKANIA PRAW WYBORCZYCH PRZEZ POLKI – KOBIETY ZDOBYWAJĄ SEJM!

 

Historia, której uczy polska szkoła, wciąż pozbawiona jest kobiecych bohaterek. Nie podkreśla, a wręcz pomija, wielki wkład kobiet w tworzenie niepodległej państwowości.  Celebrowane na wszelkie sposoby 90-lecie odzyskania niepodległości po raz kolejny przemilcza znaczący wkład naszych prababek w ukonstytuowanie się nowoczesnego społeczeństwa w porozbiorowej Polsce.

Ruch na rzecz emancypacji i równouprawnienia kobiet w, z którego wywodzi się  także polski feminizm, ma tradycję równie długą, jak inne nowoczesne ruchy społeczno-polityczne.  Polki w XIX w. w ogromnym stopniu przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Walczyły,  czasem z bronią w rękach, o Polskę sprawiedliwą, w której wszyscy obywatele i obywatelki bez względu na status społeczny i pochodzenie byliby równo traktowani. Otworzyły drogę do zrozumienia sensu wolności obywatelskich i reguł demokracji.
9o lat temu historia polskich kobiet gwałtownie przyspieszyła. Dzięki wieloletnim wysiłkom ruchu kobiecego we wszystkich zaborach i konsekwentnej postawie Aleksandry Piłsudskiej, drugiej żony Marszałka, w  Dekrecie Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej z  28 listopada 1918 roku znalazł się jednoznaczny zapis:
 „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci,
który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat."

Program
11.00 – „Kobiety zdobywają Sejm!" –  do gmachu Sejmu wchodzą kobiety uzbrojone w parasolki w strojach z epoki oraz goście (inscenizacja i briefing dla mediów)
11.30  –  „Od praw wyborczych do demokracji parytetowej (1918-2018)" – wykład prof. Małgorzaty Fuszary
12.00  Debata „Będziem posłankami"
Od czasu uzyskania przez Polki praw wyborczych minęło 90 lat. Jednakże w Sejmie i Senacie, a także na szczeblach samorządowych, kobiety nadal są niedoreprezentowane, stanowiąc zaledwie ok. 10 – 20% tych gremiów. Jak skutecznie zmieniać ten stan rzeczy? Jakie możemy założyć prognozy na wybory  w 2018 roku w 100 lecie uzyskania praw wyborczych przez Polki?
Prezentacja międzynarodowej inicjatywy europarlamentarzystek  „Top jobs for woman" –  którą poparły m. in. Panie komisarz  Danuta Hübner, Neelie Kroes i Margot Wallström – czy w Polsce takie ponadpartyjne inicjatywy nie byłyby słuszne jako narzędzie aktywizacji publicznej i politycznej kobiet?
Moderacja: Małgorzata Tkacz-Janik i Kazimiera Szczuka  

W debacie wezmą udział byłe Pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn: m.in. Anna Popowicz, Izabela Jaruga-Nowacka,  Magdalena Środa, Joanna Kluzik-Rostkowska oraz zaproszeni Goście.
Zaproszenia wystosowano także do: Marszałków Sejmu i Senatu, parlamentarzystek i parlamentarzystów, do świata nauki i mediów, organizacji pozarządowych i związków zawodowych.

UWAGA: wszystkie osoby chcące wziąć udział w konferencji w gmachu Sejmu, proszone są o dokonanie zgłoszenia poprzez wysłanie maila na adres: kanwa2@wp.pl najpóźniej do dnia 25 listopada 2008.
W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, które zostanie wpisane na listę dla biura przepustek.
__________________________________________________________________________
Wieczornica w Komunie Otwock (ul. Lubelska 30/32 ) – wstęp wolny
Program:
17.00 film NIESPODZIANKA o Niezłomnych Kobietach
Historia znanej amerykańskiej bojowniczki o prawa kobiet, Alice Paul. W 1913 roku Alice wraz z przyjaciółką powołały do życia komitet ds. obrony kobiet. Aby zwrócić uwagę opinii publicznej na drażliwą kwestię emancypacji, jego członkinie organizowały liczne akcje protestacyjne, w tym demonstracje pod Białym Domem. Najważniejszym celem sufrażystek było uzyskanie przez kobiety prawa głosu w wyborach.
Pokaz niekomercyjny.
18.40. Superprababki – LIVE, scen. i reż. Marta Lewandowska
19.30 – 21.00 Spadek po Prababce –  kobiece prawa obywatelskie: wczoraj –  dziś –  jutro.  
Do panelu wieczornego zapraszamy kobiety, które uprawiają działalność polityczną, związkową, społeczną, m.in. Henrykę Krzywonos, Katarzynę Piekarską, Agnieszkę Grzybek, Annę Kornacką, Dorotę Gardias, Dorotę Soczówkę Iwonę Borchulską i in.
Moderacja: paulina Młynarska, opieka merytoryczna: Katarzyna Kądziela
21.00  Świętujemy: tańce + muza: Dj-ka – mix pieśni sufrażystek "Bread & Roses"  i inne przeboje
 bufet: napitki i przegryzki
 
Obywatelskie Forum Kobiet (OFK) – otwarta struktura,  powstała w początkach 2008 roku, skupia  kobiety z całego kraju, działające w  organizacjach pozarządowych, związkach zawodowych, partiach politycznych, środowiskach akademickich oraz free lancerki, przygotowanie jubileuszu jest pierwszą publiczną akcją OFK
Komuna Otwock (KO) – artystyczna wspólnota działań, istnieje od 1989 roku. Zajmuje się głównie działaniami z pogranicza teatru, teatru ruchu i sztuki performance'u. Realizuje również interdyscyplinarne działania wykraczające poza obszar sztuki, organizuje koncerty, wystawy, prelekcje, włącza się w kampanie społeczne

Matronat: FEMINOTEKA i GRUPA INICJATYW GENDEROWYCH (GIGA ŚLĄSK)

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x