Home / aktualności / Co-2-tygodnie-show: MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja). Futurystyka

Co-2-tygodnie-show: MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja). Futurystyka

Odc. 5: Futurystyka
Ostatnie spotkanie z cyklu „Możliwa, niemożliwa? (demokracja)” dotyczy futurystki, wizji przyszłości, naszych wyobrażeń na jej temat, lęków i utopii. Zaproszeni artyści, Roch Forowicz i Tomasz Partyka, skomentują ten temat na dwa diametralnie różne sposoby. Jeden za pomocą subwersywnych akcji z użyciem kamer do nadzoru, drugi obrazami tworzonymi tuż przed naszym spotkaniem w siedzibie Komuny.
Autorką krótkiego podsumowania tematu sztuki i demokracji oraz uczestniczką dyskusji, którą poprowadzi kurator Krzysztof Żwirblis, będzie Ola Berłożecka, z wykształcenia animatorka kultury, feministka; współpracująca z CSW Zamek Ujazdowski.

Trzy akcje Rocha Forowicza z cyklu „Interception” („Przechwycenie”) odnoszą się do kultury „city surveillance" – stałego dozoru przy użyciu kamer, oprogramowania oraz urządzeń przetwarzających i archiwizujących obraz. Jest to aktywność podobna do działań haktywistów, polegająca na przechwyceniu i wykorzystaniu technologicznych możliwości wbrew woli ich twórców. Jego nielegalne akcje ujmują się za nami, tymi, którzy mają podlegać stałemu, ciągle doskonalonemu nadzorowi. Zwracają uwagę na rozwijany od czasów Oświecenia system, który ma z nas – obywateli masowego społeczeństwa,uczynić przewidywalnych, uległych producentów i konsumentów.

Tomasz Partyka to artysta emocjonalnie reagujący nawet na intelektualnie trudne zadania który odpowiada na nie paradoksalnymi skojarzeniami, posługując się często niejako losowanymi przez wyszukiwarkę internetową ciągami słów. Wszystko zaś przedstawia w niepokojącej malarskiej formie, która pod niestarannością szybkiego zapisu kryje to, czego jeszcze nie pomyśleliśmy lub nie wprowadziliśmy do racjonalnego dyskursu.

Kontrast tych sposobów pracy i reakcji zapewne poszerzy nasze myślenie o możliwych ścieżkach rozwoju i przyszłości budowanego w naszym kraju systemu politycznego, którego przecież nie definiuje jedynie zapisane prawo, ale też praktyka, zwyczaj, a nawet poglądy estetyczne i wiedza o tym, co „wypada”.

Nie wszyscy mieli szansę towarzyszyć naszym artystycznym komentarzom i rozważaniom na związane z demokracją tematy, więc już teraz zapraszamy na podsumowanie projektu, do którego dojdzie w przyszłym roku w prowadzonej przez kuratora cyklu Galerii Studio.

Projekt realizowany przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy
Patronat: Aktivist, Feminoteka, Obieg, Radio Kampus
Wsparcie: ExCellars – sklep z winem www.excellars.pl

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x