Home / aktualności / Buty halucynogenne [18.04]

Buty halucynogenne [18.04]

Komuna Otwock / Komuna Warszawa zaprasza na trzeci wykład z cyklu "Doświadczenie wewnętrzne. Od polityki do sztuki i z powrotem". Wykład zatytułowany Buty halucynogenne wygłosi Paweł Polit, który opowie o prawdzie w malarstwie Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dyskusję po wykładzie poprowadzi Adam Mazur.

Na czym polega związek twórczości malarskiej i dramaturgicznej Witkacego z pojęciem prawdy? Paweł Polit spróbuje odpowiedzieć na to pytanie nie wprost, rozważając marginalny, zdawałoby się, wątek butów w jego twórczości. Odwołując się do rozważań Jacquesa Derridy, zamierza zaproponować namysł nad rodzajem „delirycznej dramaturgii” wpisanej w mało znany i niekomentowany dotychczas obraz Witkacego Walka, której punktem wyjścia staną się przedstawione w nim buty. Chce zaprosić od prześledzenia przebiegu wpisanego w ten obraz „polilogu”, którego uczestnikiem będzie sam Witkacy, na równi z bohaterami jego dramatów – w szczególności dramatu "Szewcy" – a także inni artyści, z których prac zaczerpnął on pewne motywy ikonograficzne. Rozważania te kojarzyć będą podejmowaną w malarstwie Witkiewicza problematykę walki z dziedziną pracy, czy też szerzej pojętą sferą produkcji i polityki.  

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x