Polityka radykalna: Pokój od kuchni – jak działa non-violence i czy jest dziś jeszcze możliwy jako strategia polityczna? [9.05]

Komuna Otwock zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu "Polityka radykalna – laboratorium komunikacji społecznej".

Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy:
prof. Monikę Płatek – prawniczkę, UW
Hannę Lipowską-Teutsch – psycholożkę, działaczkę organizacji antyprzemocowych.

sobota, 9 maja 2009 ( Dzień Zwycięstwa), g. 18, wstęp wolny

Wśród najpopularniejszych opcji i strategii politycznych próżno dziś szukać stanowisk pokojowych. Do tego stopnia przywykliśmy do prowadzenia wojen, że stare, hippisowskie marzenie o wolnej od przemocy wspólnocie politycznej wykluczone zostało niemal zupełnie z przestrzeni społecznej wyobraźni. Tymczasem pokój działa, dowodzą tego rozmaite strategie bezprzemocowej komunikacji, rozwiązywania sporów, mediacji oraz akcji bezpośrednich. Podczas spotkania postaramy się przeprowadzić proces mediacji wobec konkretnego konfliktu politycznego przy aktywnym wsparciu ze strony ekspertek i ekspertów. Jak działa mediacja, porozumienie bez przemocy czy sit-in? Czy w istniejących konfliktach wojennych w ogóle strategia non-violence jest możliwa? Przekonaj się sam/a!


O cyklu "Polityka radykalna":
Radykalizm jest dziś utożsamiany z działaniem opartym na przemocy, na ogół kontestującym uniwersum polityki. W naszym projekcie wrócimy do nieco bardziej klasycznej wersji tego określenia, mianowicie tej, w której uznawane jest ono za równoznaczne z zainteresowaniem podstawami, korzeniami określonych pojęć. Polityka radykalna będzie sięgnięciem do podstaw, czasem po to, by kontestować określone formy polityczności, ale głównie w celu przypomnienia szeregu tematów zepchniętych w niebyt współczesnego świata polityki.

Chcielibyśmy zaproponować swoiste laboratorium procesu partycypacji – cykl debat, do których zaprosimy wszystkie i wszystkich – zaproponujemy osoby, które otworzą lub wzbogacą temat swoją wiedzą, doświadczeniami czy po prostu stworzą jakąś własną narrację. I w ramach możliwie partycypacyjnego procesu spróbujemy rozpakować te tytułowe słowa-klucze, problemy w zasadzie każdej formy polityczności, nawiązując do radykalnych narracji z przeszłości i tych nam współczesnych.


Projekt realizowany przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy
Patronat: Aktivist, Feminoteka, Le Monde Diplomatique, Radio Kampus

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x