Kłącza Kultury. Weekend z samorządną, wolną i krytyczną kulturą

Laboratorium Indeksu73 + BarCamp Wolnego Uniwersytetu Warszawy oraz Komuna Otwock zapraszają na weekend (21 i 22 sierpnia 2009) z samorządną, wolną i krytyczną kulturą. Celem jest krytyczna refleksja nad obecnym stanem kultury i dążenie do wprowadzanie w życie nowych, bardziej demokratycznych, odważnych i innowacyjnych sposobów tworzenia i dystrybucji kultury.

Laboratorium Indeksu73 to cykl warsztatów odbywających się w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Ma on na celu wypracowanie i upowszechnienie nowych metod badawczych i edukacyjnych promujących wolność twórczą oraz wolną kulturę oraz nowoczesne metody uczestnictwa w kulturze. Cały cykl warszawski odbywa się pod roboczym tytułem „Sztuka i polityka”. Pierwsze Laboratorium będzie okazją do krytycznej analizy i warsztatowej, skupionej pracy nad takimi tematami, jak: kultura jako dobro publiczne, przejrzystość polityki kulturalnej, kwestie współzarządzania kulturą, poszukiwania „trzeciej drogi” na tym polu.
Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby zajmujące się kulturą i sztuką, dziennikarstwem, prawem, a także studentki i studentów, wykładowców i wykładowczynie oraz wszystkich tych, dla których twórczość, dystrybucja i odbiór kultury odgrywa znaczącą rolę.
BarCamp Wolnego Uniwersytetu Warszawy jest oddolną, samorządną i demokratyczną alternatywą wobec oficjalnie propagowanych sposobów rozmawiania o kulturze i społeczeństwie, oraz decydowania o ich dalszym kształcie. BarCamp WUW-u jest anty-konferencją, której program jest wypracowywany oddolnie i spontanicznie przez uczestników. Do udziału w (nie)kongresie zaproszeni są wszyscy zainteresowani dyskusją nad stanem obecnym i przyszłością wolnej i samorządnej kultury w demokratycznym społeczeństwie. BarCamp nie ma z góry ustalonego programu – jest on projektowany przez uczestników. Nie ma podziału na ekspertów i biernych słuchaczy. Każdy jest zaproszony do zaprezentowania krytycznych analizy status quo, przedstawienia już istniejących alternatyw, utopijnego myślenia o przyszłości, czy postulatów realnych zmian i reform!
dzień 1: Laboratorium Indeksu73 Warsztat 1.
Kultura jako dobro publiczne. Partycypacja, dostęp czy współzarządzanie?
Więcej informacji: www.indeks73.pl
Piątek 21 sierpnia, godzina 17.00
Prowadzenie: Ewa Majewska, współpraca: Kuba Szreder, Agnieszka Kaim, Lidka Makowska
Kontakt: Agnieszka Kaim ak…@indeks73.pl
Wszystkie zainteresowane udziałem w warsztacie osoby uprzejmie prosimy o kontakt z organizatorami, ilość miejsc ograniczona! Udział bezpłatny.
Dzień 2. BarCamp WUW-u.
Sieciowy (nie)kongres wolnej kultury
Sobota 22 Sierpnia, godzina 14.00 – 21.00
Więcej informacji: www.wuw2009.pl
Kontakt: Agnieszka Szreder (a…@funbec.eu )
Wstęp wolny i powszechny. Zachęcamy wszystkich do wygłaszania referatów.
Prosimy o ich wcześniejszą rejestrację na Wiki:
www.pl.barcamp-wuw.wikia.com, pod adresem mailowym organizatorów, albo na miejscu, w trakcie BarCampu.
Liczba referatów ograniczona jedynie czasem.
Laboratorium Indeksu73 + BarCamp Wolnego Uniwersytetu Warszawy 21 i 22 sierpnia 2009, KOMUNA OTWOCK Warszawa ul. Lubelska 30/32.

Zainicjowany przez: Wolny Uniwersytet Warszawy, Inicjatywa Indeks73, Stowarzyszenie Kultura Miejska, Fundacja Bęc Zmiana, Komuna Otwock.