LABORATORIUM INDEKSU73: Cenzura ekonomiczna

LABORATORIUM INDEKSU73
Spotkanie 2: Cenzura ekonomiczna – formy, strategie, przeciwdziałanie, opór.

11 września, piątek, godz. 17
Miejsce: KOMUNA OTWOCK, ul. Lubelska 30/32, Warszawa
Prowadzenie: dr Ewa Majewska, dr Michał Kozłowski

W ramach warsztatu przeanalizujemy proponowane w ramach projektu Indeks 73 typy cenzury i zastanowimy się, jak polityka, kultura i ekonomia kształtują nasze wyobrażenia o ograniczeniach twórczości. Lekturą pomocniczą będzie dla nas rozmowa przeprowadzona między Pierrem Bourdieu i Hansem Haacke, „Free Exchange”. Skupimy się szczególnie na cenzurze ekonomicznej jako na być może głównym współczesnym narzędziu kontroli i ograniczania wolności twórczej.

Zajmiemy się w szczególności: kwestią redukcji wsparcia instytucjonalnego dla kultury i sztuki, zapowiadaną między innymi w reformie kultury; problemem ingerencji koncernów oraz instytucji w działania twórcze, formami ekonomicznego ograniczania wolności twórczej; prawem autorskim. Podejmiemy problematykę związaną z przenoszeniem wzorców zagranicznych do Polski oraz postaramy się na konkretnych przykładach rozważyć, jak działa cenzura ekonomiczna oraz jak można jej przeciwdziałać. Będziemy również analizować implikacje cenzury ekonomicznej oraz postawimy pytanie o możliwości pozaekonomicznego czytania współczesnych gestów cenzorskich i autocenzorskich.

Lektury:
P. Bourdieu i H. Haacke, „Free Exchange”, Polity Press 1995
J. Majmurek, Ekonomia cenzury, Bez Dogmatu 80/2009
E. Majewska, Cenzura w neoliberalizmie – w stronę ekonomii, Bez Dogmatu 80/2009

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x