Home / archiwum Komuny Otwock / Komuna Otwock: 20 lat i koniec

Komuna Otwock: 20 lat i koniec

Komuna Otwock po 20 latach kończy działalność, ponieważ wyczerpała się potrzeba, sens i uzasadnienie dla funkcjonowania pod tą nazwą.

Stypa kończąca Komunę Otwock będzie trwała od 7 do 29 listopada 2009.

KO podsumuje wtedy dotychczasowe strategie, porażki i sukcesy. W ramach zamykającego KO „festiwalu” wznowiony zostanie spektakl „Perechodnik/Bauman”, pokazana ostatnia produkcja „Mill/Maslow” oraz przedpremierowy pokaz nowego przedstawienia: „Księga wynalazków albo filozofia nadmiaru”.

Spektakle

Podczas planowanych po każdym spektaklu spotkań zaproszeni goście – Kazimiera Szczuka, Andrzej Leder i Edwin Bendyk – w rozmowach, poprowadzonych przez Tomasza Platę i Agnieszkę Berlińską, dokonają nowego rozbioru zaprezentowanych spektakli, dzieląc się swymi uwagami i zadając pytania wykonawcom i publiczności. Liczymy na emocjonujące i świeże dyskusje, które złożą się na syntetyczne i krytyczne podsumowanie dorobku grupy.

Książka

Podczas festiwalu premierę będzie miała książka pod redakcja Tomasza Platy i Agnieszki Berlińskiej wydana w serii przewodników Krytyki Politycznej, opowiadająca o KO nie tylko jako o eksperymentalnym teatrze, lecz także o przetransformowanym zjawisku społecznym.

Koncerty i akcje

Fesiwal “Komuna Otwock: 20 lat i koniec” to nie tylko spektakle i rozmowy; w finałowy weekend zapraszamy na koncert grup muzyków, związanych niegdyś z Komuną Otwock: Macia Morettiego (Kwadratowi), Patryka Zakrockiego (SzaZa), Szupli (Pink Bazooka); prezentową akcję zaprzyjaźnionego skłotu Rozbrat z Poznania oraz funeralną akcję (jeszcze) Komuny Otwock.

Program

7 – 8 listopada (godz. 19.00) „Perechodnik/Bauman”

Spektakl opowiada o żydowskim policjancie, który odprowadził swoją żonę i dziecko do transportu do Treblinki. Przypomnienie Holocaustu jest z jednej strony przewrotną pochwałą naszych czasów za to, że nie stajemy przed nieludzkimi wyborami. Z drugiej to pozbawienie się złudzeń, że historia zmierza ku dobrym rozwiązaniom.

Po spektaklu 8 listopada spotkanie z udziałem Kazimiery Szczuki.

15 listopada (godz. 19.00) „Mill/Maslow”

Z analizy życia XIX wiecznego filozofa J. S. Milla skonfrontowanej z piramidą potrzeb amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa wynika prawda o przeznaczeniu w ludzkim życiu: „ Coś musi się stać – bo to wymusza na nas wewnętrzna siła – parcie ku szczęściu. Pewne rzeczy (nawet te najbardziej potrzebne i pożądane) nigdy nie będą miały szans, bo nasze ciało jest granicą naszego bycia”. Lecz zawsze pozostaje przyjemność wysiłku.

Po spektaklu spotkanie z udziałem Andrzeja Ledera.

22 listopada (godz. 19.00) „Księga wynalazków, czyli filozofia nadmiaru” (przedpremierowy pokaz)

Pragnienie szaleńczego pędu ku odkryciom i zmianom (uosobione przez amerykańskiego wynalazcę-wizjonera i architekta Buckminstera Fullera), któremu poddajemy się nawet wtedy, gdy prowadzi ono do samozniszczenia, zestawione jest z postawą chińskiego cesarza Yongle z dynastii Ming. Nakazał on spalić swą flotę, uznając, że życie cesarstwa jest kompletne i wystarczające.

Po spektaklu spotkanie z udziałem Edwina Bendyka.

27 listopada (godz. 20.00) koncerty  zespołów: SzZa, Pink Bazooka, Kwadratowi + Dj Szum i after party.

29 listopada (godz. 19.00) kulminacja Fest 20:

Akcja Skłotu Rozbrat „Porcelanowa petarda”;

Pogrzebowa akcja Komuny Otwock i jej zamknięcie.

Wszystkie spektakle i spotkania będą się odbywały w siedzibie Komuny Otwock

na ul. Lubelskiej 30/32 w Warszawie

Na godzinę przed wydarzeniami otwarty bar Kolektywu Deficyt.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x