Home / archiwum Komuny Otwock / Perechodnik/Bauman – grane po raz ostatni

Perechodnik/Bauman – grane po raz ostatni

7, 8 listopada, godz. 19.00
W niedzielę, po spektaklu spotkanie z Kazimierą Szczuką, prowadzone przez Tomasza Platę.
Lubelska 30/32, Warszawa

Komuna Otwock, przez wielu uważana za najbardziej interesujący polski teatr alternatywny, obchodząc 20 lat istnienia, podejmuje decyzję o zamknięciu.

Po raz ostatni zagrany zostanie spektakl „Perechodnik/Bauman”, opowiadający losy żydowskiego policjanta z otwockiego getta, Calela Perechodnika, który odprowadza ukochaną żonę i córeczkę do transportu do Treblinki. Zderzenie z filozofią Richarda Rorty`ego i koncepcjami Zygmunta Baumana wprowadza trochę światła do tej mrocznej historii. Jako ludzie jesteśmy rozpięci między dwoma doświadczeniami granicznymi – strachem i przyjemnością. Rewolucji, która przyniosłaby idealny świat, nie będzie, bo każdy nosi w sobie Perechodnika, czyli zło. Skoro nie będzie rewolucji, trzeba doceniać to, co mamy teraz. Trzeba robić, co się da, w warunkach tej demokracji.

„Przedstawienia teatralne tego zespołu mają jakość, to są dzieła przemyślane, świetnie skomponowane, charakteryzujące się wyjątkową precyzją w zagospodarowaniu przestrzeni, w rytmizacji, na niezwykle wysokim poziomie wykonawstwa – w swoim stylu oczywiście, bo to jest bardzo specyficzne aktorstwo. Ich żarliwość w krytycznej lekturze społecznej jest przekonująca i angażująca. Za najlepsze i najbardziej poruszające dzieło Komuny Otwock uważam „Perechodnika/Baumana”. A to z tego powodu, że nagle język tego zespołu spotkał się z tematem i okazało się, że temat Szoah najlepiej może być podniesiony czy objęty przez pozornie beznamiętny język przestrzeni, kompozycji, rytmizacji. Bez histerii, bez analiz psychologicznych, bez całej tej warstwy emocjonalnej. Chłodna, bezwzględna analiza działa w tym przedstawieniu z niesamowitą siłą”.

(prof. Leszek Kolankiewicz w wywiadzie dla T. Platy „Krytyka Polityczna. Przewodnik po Komunie Otwock”).

Trailer spektaklu:

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x