Marcin Liber:
MTM/La Fura Dels Baus. Remiks z pamięci

premiera: 20.06.2010, godz. 20, sala komuny// warszawa, ul. Lubelska 30/32, warszawa

La Fura Dels Baus pojawiała się w Polsce kilkukrotnie, za każdym razem prowokując skandal, odmieniając lokalne wyobrażenia na temat tego, co w teatrze dopuszczalne, a przy okazji wzbudzając zachwyt i kreaując wokół siebie grono zdeklarowanych fanów – niejako na kształt rewolucyjnego zespołu rockowego. W 1996 roku katalońska formacja przyjechała się na poznański festiwal Malta ze spektaklem „M.T.M.”.

Zaczynało się od polowania: między widzów wpadali aktorzy, wyławiali kilkanaście osób, które siłą rozbierano i umieszczano na podwyższeniu. Później było mnóstwo głośnej muzyki techno, projekcji wideo, cielesnych rytuałów. Przedstawienie budziło strach, ale wciągało, zniewalało, uzależniało. Wśród uzależnionych znalazł się Marcin Liber, wtedy aktor offowego teatru Biuro Podróży, dziś reżyser z własnym znaczącym dorobkiem (rozgłos zdobyły jego realizacje w Muzeum Powstania Warszawskiego i Teatrze Współczesnym w Szczecinie).

Inspirację La Furą długo można było dostrzec w jego pracach. Teraz Liber wraca do „M.T.M.” – remiksuje oryginał, przywołując to, co najsilniej zapisało się w jego pamięci:

Co zapamiętałem?

Ciała.

Mur, który nas podzielił.

I strach”.

//

współprodukcja:

partner:

//

projekt powstaje dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m. st. Warszawy w ramach projektu „Teatr jako przestrzeń publiczna”:

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x