Home / aktualności / Spektakle festiwalu Ciało / Umysł w komunie// warszawa

Spektakle festiwalu Ciało / Umysł w komunie// warszawa

22.09 / godz. 19.30 / 50 min.
SZUMSKI / TEATR CINEMA (Polska | Poland)

RE// MIX / PINA BAUSCH

premiera

produkcja: komuna// warszawa

Re// mixy komuny// warszawa to nowe interpretacje klasycznych dzieł. Spektakl Szumskiego przygotowany na tegoroczne C/U odnosi się do dorobku Piny Bausch. „Mam swoje ulubione spektakle Piny Bausch. Cafe Müller zobaczyłem pierwszy raz blisko 30 lat temu. To obok Bandoneonu, Waltzera i Nelken najczęściej oglądany przeze mnie spektakl. Kantora, Pinę Bausch traktuję jako inspiracje bardzo osobiste i emocjonalne.Bez analizy i zastanowienia oddaję się im. Robiąc remiks, szukałem podejrzanych fragmentów swoich spektakli, podejrzanych o fascynację jawną i bezczelną Piną Bausch. To taki rachunek sumienia z grzechów, z których jestem dumny” – wyznaje Szumski.

TEATR CINEMA

Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema powstało w 1992 roku z inicjatywy Zbigniewa Szumskiego, scenografa i plastyka. Do tej pory zrealizowało około 17 spektakli, które prezentowało na wielu przeglądach oraz festiwalach teatralnych w kraju i zagranicą. Siedzibą zespołu jest zamieszkana przez trzy artystyczne rodziny poniemiecka willa letniskowa w Michałowicach pod Jelenią Górą. Zasadą działania Cinemy jest ciągłe poszukiwanie oraz współpraca wzajemnie się inspirujących, równoprawnych twórców, bez sztywnego podziału na kompetencje.

//

26.09 / godz. 19.30 / 35 + 59 min.

RE// MIX (Polska | Poland)

WERONIKA PELCZYŃSKA: YVONNE RAINER
więcej o spektaklu 

KAYA KOŁODZIEJCZYK: KK O ATDK
więcej o spektaklu 

produkcja: komuna// warszawa

Re// mixy komuny// warszawa to nowe interpretacje klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca. Dzisiaj dzieła te tworzą kulturowy kanon, stały się punktami odniesienia. Spektakl Weroniki Pelczyńskiej to próba dotarcia do sedna twórczości Yvonne Rainer: amerykańskiej choreografki, twórczyni filmów i pisarki, założycielki Judson Dance Theater. Rainer czerpała inspiracje do tańca z ruchu codziennego pozbawionego nadmiernej ekspresji i upiększenia. Kołodziejczyk, artystka, która spędziła wiele lat pracując z Anne Teresą De Keersmaeker pyta:„Jak zrobić remiks o twórczości osoby, którą znamy, ale której przez tyle lat w ogóle nie poznaliśmy? Jak przekazać innym język, który przyswoiłam sobie w mojej pracy ze sztukami performatywnymi i tańcem współczesnym? Jak uporządkować zamieszanie?”.

WERONIKA PELCZYŃSKA
Tancerka, pedagog, reżyserka ruchu. Absolwentka szkoły tańca SEAD (Salzburg Experimental Academy of Dance) w Austrii. W latach 2008–2009 jako członkini zespołu Bodhi Project występowała w Austrii, Niemczech, Włoszech, Polsce. W latach 2009-2010 współpracowała m.in. ze Stephanie Thiersch (Niemcy, zespół Mouvoir). Od 2010 pracuje jako konsultantka ruchu w teatrach dramatycznych i przy produkcjach fi lmowych (współpracowała między innymi z Agnieszką Glińską, Barbarą Sass-Zdort).

KAYA KOŁODZIEJCZYK
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza oraz jednej z najsłynniejszych szkół tańca współczesnego P.A.R.T.S. Do 2009 była tancerką w zespole legendzie – Rosas. Tak bliskie i osobiste doświadczenie pozwoliło na inne spojrzenie na Keersmaeker, ikonę choreografii.

//

RE// MIX / YVONNE RAINER – premiera: 9 września 2011, komuna// warszawa / produkcja: komuna// warszawa
RE// MIX / KK O ATDK – obsada: Kaya Kołodziejczyk, Karol Tymiński, Ramona Nagabczyńska, Ilona Gumowska, Radosław Grzanka, Mariusz Marciniak, Aleksandra Borys, Kamil Wawrzuta, Maciej Beczek oraz Daniel Radtke / produkcja: komuna// warszawa

wideo z premiery

//

spektakle odbędą się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m. st. Warszawy w ramach projektu „Teatr jako przestrzeń publiczna” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x