Home / aktualności / „Sierakowski” jedzie do Kolonii

„Sierakowski” jedzie do Kolonii

15 kwietnia w największym teatrze w Kolonii (Schauspiel) odbędzie się oficjalne otwarcie programu polskiej prezentacji w Nadrenii Północnej-Westfalii „Klopsztanga. Polen grenzlos NRW” (Trzepak. Polska bez granic w NRW). W minionym roku Nadrenia Północna-Westfalia prezentowała się z bogatym programem w Polsce, teraz kultura polska zagości w galeriach, teatrach i klubach 20 miast nad Renem, Ruhrą i Wezerą. Motywem przewodnim programu jest klopsztanga – czyli trzepak.

Trzepak służył nie tylko trzepaniu dywanów. Przez wiele generacji „klopsztanga” była elementem kultury codziennej Śląska. Tutaj na podwórku odbywały się spotkania sąsiedzkie, tutaj się plotkowało i dyskutowało o polityce. Trzepak stał się, zdaniem organizatorów programu, elementem symbolizującym zgodne współistnienie kultury polskiej, niemieckiej i śląskiej.

Na tym kulturalnym „trzepaku“ 15 kwietnia w licznych salach Schauspiel będzie można spotkać wielu polskich artystów (koncerty m.in. Mitch&Mitch, Transkapeli, Julii Marcell, Małych Instrumentów, Macia Morettiego), oglądać wystawy zdjęć i pokazy slajdów oraz filmów czy wziąć udział w dyskusjach. A komuna//warszawa pokaże „Sierakowskiego“ – będzie to premiera niemieckiej wersji spektaklu.
Organizatorami „Klopsztangi” są: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Duesseldorfie oraz NRW KULTURsekretariat.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x