„Sierakowski” wrócił z Edynburga

komuna// warszawa wróciła z dwutygodniowego pobytu w Edynburgu, gdzie podczas festiwalu Fringe dwanaście razy zagraliśmy spektakl „Przyszłe opowieści (Sierakowski)”, w ramach Listen / Touch / See – Polska Arts, specjalnego programu prezentacji polskiej kultury, zorganizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a zarówno widzowie, jak i krytycy zgodnie podkreślali jego wyjątkowość, artystyczną bezkompromisowość i odmienność od tego, co na co dzień można zobaczyć w brytyjskim teatrze. Widziano w nas – i w całym programie Polska Arts – szansę na odnowę Fringe’a, który z biegiem lat coraz bardziej zaczął się komercjalizować, stawiając na ilość, a nie na jakość.

Joyce McMillan w dzienniku The Scotsman przyznała spektaklowi cztery gwiazdki i napisała, że jest to „zaskakujące, niepokojące, dziwne, ale bardzo znaczące przedstawienie”. Kolejne gwiazdki otrzymaliśmy od Elli Fryer-Smith z Three Weeks, którą zachwyciła mnogość używanych środków („to przedstawienie atakuje wszystkie zmysły!”) i przyrównała nasz spektakl do „żyjącej, oddychającej instalacji artystycznej, eksplorującej nieskończone możliwości kierunków rozwoju przyszłości”.

W tygodniku The New Statesman entuzjastycznie pisał o nas Thomas Calvocoressi: „[przestawienie] potrafi jednocześnie rozśmieszyć, skłonić do zastanowienia, oczarować i zadziwić oryginalnością. Jeśli tak wygląda przyszłość festiwalu Fringe, to nie mogę się jej doczekać”.

Natomiast Gareth K. Vile z The Skinny zachwycił się obecną w spektaklu szorstką, bezkompromisową, punkową energią i stwierdził: „ich antydialektyczna dialektyka jest wyśmienita, styl kabaretowy, a postawa bezpardonowa i doprawiona czarnym humorem”. Uznał też, że stanowimy „wyzwanie dla świętych krów współczesnego teatru”.

Przed komuną// warszawa teraz kolejne intensywne miesiące – 15 września zagramy w Jeleniej Górze na Festiwalu Muzyki Teatralnej, kolejne występy planowane są w Poznaniu, Łodzi i Rzeszowie.

Wracamy również po wakacyjnej przerwie z cyklem RE// MIX (najbliższa premiera to „Zamkow – dwie albo trzy rzeczy, które o niej wiem” Weroniki Szczawińskiej 8 września, a do końca roku jeszcze sześć innych remiksowych premier) oraz z cyklem muzycznym „Maszyny do słuchania”. W grudniu natomiast planowana jest premiera nowego przedstawienia.

//

więcej o spektaklu “Sierakowski” http://komuna.warszawa.pl/2000/01/03/sierakowski-2011/

//

Więcej informacji na temat prezentacji polskiej kultury na tegorocznych festiwalach w Edynburgu:

www.culture.pl/edinburgh