Home / aktualności / koncert/performance: Część/Całość

koncert/performance: Część/Całość

schnit

Po raz drugi na specjalne życzenie publiczności:

Część/Całość

koncert / wykład performatywny w wykonaniu:

trio smyczkowe: Julia Kubica (skrzypce), Wojciech Walczak (altówka), Filip Rzytka (wiolonczela)

Michał Libera

oraz komuna// warszawa

//

niedziela, 13.01, godz. 19

ul. Lubelska 30/32, Warszawa

bilety 10 zł

[zobacz, jak dojechać]

//

„Część/Całość” będzie niezwykłym połączeniem „Tria smyczkowego” Alfreda Schnittkego z konceptualną partyturą Luca Ferrariego oraz rozważaniami o „Części/Całości” na podstawie tekstów m.in. Emila Durkheima, Maxa Webera, Adama Smitha, Wernera Heisenberga i Wilhelma Reicha…

//

Kompozycja Alfreda Schnittkego, po raz pierwszy wykonywana w Polsce, charakteryzuje się tym, że każdy z instrumentów przejmuje funkcje innego. Następuje ścisły podział pracy i ciągła wymiana ról. Słowem: trio smyczkowe Alfreda Schnittkego to idealny świat społeczny.

Praca Luca Ferrariego miała charakter manualny. Nie pracował na papierze, ale bezpośrednio na taśmie. Z gotowych nagrań wycinał fragmenty i sklejał nowe całości. We Francji nazwano tę profesję „muzyką konkretną”, ale w Polsce mamy na to lepszy termin, który zgrabniej oddaje dwuznaczność pracownika fizycznego: „muzyka na taśmę”.

Emil Durkheim twierdził, że „podział pracy umniejsza jednostkę, sprowadzając ją do roli maszyny”.

Nie tylko w fabrykach zajęcia są podzielone i wyspecjalizowane w najwyższym stopniu, ale już sama fabryka jako taka jest wyspecjalizowana. Wielka zmiana zaszła nawet w muzyce. Muzycy specjalizują się w wykonawstwie muzyki tylko jednego kompozytora, w najlepszym razie kompozytorów reprezentujących jeden okres historyczny. Od zwykłych hutników różni ich tylko to, że nie chodzą do fabryki, tylko pracują w domach. Ale z naszej perspektywy cały świat jest wielką fabryką muzyki.

//

performance odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m. st. Warszawy w ramach projektu „Teatr jako przestrzeń publiczna”:

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x