Home / aktualności / komuna// warszawa: Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu

komuna// warszawa: Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu

ataturk-27

wykonanie koncertowe nr 2

komuna// warszawa:
Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu

niedziela 27.01.2012, g. 19.00

ul. Lubelska 30/32

bilety: 10/15 zł

[zobacz, jak dojechać]

//

Atatürk, to postać niezwykła – rewolucjonista ustanawiający nową rzeczywistość po upadku Imperium Osmańskiego. Twórca Republiki Turcji, prezydent-dyktator odgórnymi dekretami tworzący nowe społeczeństwo (zastąpienie alfabetu arabskiego europejskim, nakaz chodzenia w kapeluszach a nie w tradycyjnych fezach, prawa wyborcze dla kobiet…). Wszędzie wiszą jego portrety i ludzie go dobrze wspominają…

Istambuł to miasto niezwykłe – leży na dwóch brzegach Bosforu, a więc w Europie i w Azji. Na pograniczu kultur, religii, tradycji. Wciąż patrzy w stonę Europy ale żyje w szalonym rytmie azjatyckiego targowiska, gdzie na tej samej ulicy w naturalny sposób spotykają się zakwefione kobiety i hipsterska, rozrywkowa młodzież.

komuna// warszawa wyruszyła na wyprawę do Istambułu i opowiada o tym, co zobaczyła. Ale opowiadać o Atatürku i Istambule to szczególne wyzwanie. Tradycja opowiadania w Turcji jest prastara. Nie można przerwać opowiadającemu dopóki nieskończy swojej historii. Szeherezada uratowała życie, snując przez 1000 nocy swoje opowieści. Pieśni i piosenki, które można usłyszeć w dziesiątkach istambulskich barów łączą poezję, smutek, żywiołowość tańca z duchem wschodnich opowieści.

komuna// warszawa snuje wielowarstową, muzyczną opowieść o człowieku i mieście, szukając w Istambule zapomnianego w Europie ducha „prawdziwej Europy”. Wszystko to mieszając z meze i raki, codzinnością normalnego życia normalnych ludzi, patrząc niewtajemniczonym okiem zagubionych w wielkim mieście turystów.

//

Projekt dofinansowany przez UM Warszawa w ramach projektu „Teatr jako przestrzeń publiczna”.

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x