komuna// warszawa „Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu”. premierowy pokaz specjalny

plakat-Ataturk

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru 27 marca o godz. 20.00 zapraszamy na premierowy pokaz specjalny spektaklu Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu.

 

Atatürk to postać niezwykła – rewolucjonista ustanawiający nową rzeczywistość po upadku imperium osmańskiego. Twórca Republiki Turcji, prezydent-dyktator odgórnymi dekretami tworzący nowe społeczeństwo (zastąpienie alfabetu arabskiego europejskim, nakaz chodzenia w kapeluszach, a nie w tradycyjnych fezach, prawa wyborcze dla kobiet…). Wszędzie wiszą jego portrety i ludzie dobrze go wspominają…

Istambuł to miasto niezwykłe – leży na dwóch brzegach Bosforu, a więc w Europie i w Azji. Na pograniczu kultur, religii, tradycji. Wciąż patrzy w stronę Europy, ale żyje w szalonym rytmie azjatyckiego targowiska, gdzie na tej samej ulicy w naturalny sposób spotykają się zakwefione kobiety i hipsterska, rozrywkowa młodzież.

KOMUNA// WARSZAWA wyruszyła na wyprawę do Istambułu i opowiada o tym, co zobaczyła. Ale opowiadać o Atatürku i Istambule to szczególne wyzwanie. Tradycja opowiadania w Turcji jest prastara. Nie można przerwać opowiadającemu, dopóki nie skończy swojej historii. Szeherezada ocaliła życie, dzięki temu że przez 1000 nocy snuła swoje opowieści. Pieśni i piosenki, które można usłyszeć w dziesiątkach istambulskich barów, łączą poezję, smutek, żywiołowość tańca z duchem wschodnich opowieści.

KOMUNA// WARSZAWA snuje wielowarstwową, muzyczną opowieść o człowieku i mieście, szukając w Istambule zapomnianego w Europie ducha „prawdziwej Europy”. Wszystko to mieszając z meze i raki, codziennością normalnego życia normalnych ludzi, patrząc niewtajemniczonym okiem zagubionych w wielkim mieście turystów.

KOMUNA// WARSZAWA (ul. Lubelska 30/32, Warszawa)

27 marca 2013 (środa), g. 20:00

www.komuna.warszawa.pl

dojazd z Centrum tramwajami linii 7, 8, 22 i autobusem 517 (przystanek al. Zieleniecka) lub kolejką SKM (stacja Warszawa Wschodnia).

BILETY: 10/15 zł (rezerwacja@komuna.warszawa.pl)

//

Projekt dofinansowany przez UM Warszawa w ramach projektu „Teatr jako przestrzeń publiczna”.

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x