Podsumowanie otwarcia Instytutu Sztuk Performatywnych

W sobotę, 23 marca 2013 roku, rozpoczął działalność Instytut Sztuk Performatywnych. Ponad 300 osób odwiedziło siedzibę KOMUNY// WARSZAWA, by swoją obecnością wesprzeć nową inicjatywę artystyczną.

isp-znak

(z intro na otwarcie Instytutu Sztuk Performatywnych, 23 marca 2013):

Ponieważ sztuka

Ponieważ taniec

Ponieważ teatr

Ponieważ muzyka

Ponieważ film

Ponieważ Warszawa

Ponieważ to

Ponieważ tamto

Ponieważ siamto

Ponieważ owamto

A przede wszystkim,

dlatego że nikt tego dla nas nie zrobi

dlatego że nikt tego za nas nie zrobi

dlatego że nikt tego dla was nie zrobi

otwieramy Instytut Sztuk Performatywnych

isp-znak

Otwarciu Instytutu Sztuk Performatywnych towarzyszył krótki wykład dyrektora dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michała Merczyńskiego o instytucji jako miejscu eksperymentu, zadedykowany władzom Warszawy. Odwołując się do historii Teatru Studio za dyrekcji Jerzego Grzegorzewskiego i TR Warszawa, Merczyński zaznaczył, że konieczne jest popieranie odważnych decyzji, i określił obecną sytuację jako regresywną. Tym bardziej będę kibicował temu, co przygotowuje zespół ISZP. Jest to projekt, który odważnie wkracza w rzeczywistość – podkreślił na koniec Merczyński.

Założyciel i wieloletni dyrektor Hebbel am Ufer (HAU), znakomitego berlińskiego centrum sztuk performatywnych Matthias Lilienthal pytany przez Dorotę Sajewską o to, „jak zbudować w Warszawie HAU?”, podzielił się kilkoma ważnymi spostrzeżeniami w tworzeniu nowej instytucji. Udzielił trzech rad/haseł: 1. Mała, elastyczna organizacja, 2. Merytoryczny program w polemice ze społeczeństwem, 3. Wspieranie artystów.

W ramach akcji WWF „Godzina dla ziemi” na minutę zgasło światło. KOMUNA// WARSZAWA wykonała muzyczną akcję „Muzyka jest lepsza”. Przybyli goście do rana tańczyli przy muzyce DJ Wyrodnej.

Kolejne działania Instytutu Sztuk Performatywnych można śledzić na FB: Instytut Sztuk Performatywnych oraz wkrótce także na stronie www.iszp.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Marzena Izenberg

marzenaizenberg@gmail.com

//

Projekt dofinansowany przez UM Warszawa w ramach projektu „Teatr jako przestrzeń publiczna”.

{unsubscribe-url}