Home / aktualności / KOMUNA// WARSZAWA Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu”

KOMUNA// WARSZAWA Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu”

KOMUNA// WARSZAWA zaprasza 15–16 czerwca (sobota–niedziela) na ostatnie w tym sezonie pokazy spektaklu „Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu” oraz premierę płyty z autorską muzyką do przedstawienia. W obliczu ostatnich wydarzeń dotykających tureckie społeczeństwo opowieść o legendarnym przywódcy i wprowadzonych przez niego reformach nabiera szczególnego znaczenia. 

plakat-Ataturk

Atatürk to postać niezwykła – rewolucjonista ustanawiający nową rzeczywistość po upadku imperium osmańskiego. Twórca Republiki Turcji, prezydent-dyktator odgórnymi dekretami tworzący nowe społeczeństwo (zastąpienie alfabetu arabskiego europejskim, nakaz chodzenia w kapeluszach, a nie w tradycyjnych fezach, prawa wyborcze dla kobiet…). Wszędzie wiszą jego portrety i ludzie dobrze go wspominają…

Istambuł to miasto niezwykłe – leży na dwóch brzegach Bosforu, a więc w Europie i w Azji. Na pograniczu kultur, religii, tradycji. Wciąż patrzy w stronę Europy, ale żyje w szalonym rytmie azjatyckiego targowiska, gdzie na tej samej ulicy w naturalny sposób spotykają się zakwefione kobiety i hipsterska, rozrywkowa młodzież.

KOMUNA// WARSZAWA wyruszyła na wyprawę do Istambułu, obserwowała wznoszenie płotu pod przebudowę placu Taksim i opowiada o tym, co zobaczyła. Ale opowiadać o Atatürku i Istambule to szczególne wyzwanie. Tradycja opowiadania w Turcji jest prastara. Nie można przerwać opowiadającemu, dopóki nie skończy swojej historii. Szeherezada ocaliła życie, dzięki temu że przez 1000 nocy snuła swoje opowieści. Pieśni i piosenki, które można usłyszeć w dziesiątkach istambulskich barów, łączą poezję, smutek, żywiołowość tańca z duchem wschodnich opowieści.

KOMUNA// WARSZAWA snuje wielowarstwową, muzyczną opowieść o człowieku i mieście, szukając w Istambule zapomnianego w Europie ducha „prawdziwej Europy”. Wszystko to mieszając z meze i raki, codziennością normalnego życia normalnych ludzi, patrząc niewtajemniczonym okiem zagubionych w wielkim mieście turystów.

Tureckie władze ograniczają reklamę oraz sprzedaż alkoholu, a Atatürk tak lubił pić raki… Po spektaklach odbędzie się degustacja ulubionego napoju tureckiego przywódcy i sprzedaż płyty z muzyką do spektaklu.

KOMUNA// WARSZAWA (ul. Lubelska 30/32, Warszawa)

15–16 czerwca 2013 (sobota–niedziela), g. 19:00

http://komuna.warszawa.pl

dojazd z Centrum tramwajami linii 7, 8, 22 i autobusem 517

(przystanek al. Zieleniecka)

lub kolejką SKM (stacja Warszawa Wschodnia).

BILETY: 10/15 zł (rezerwacja@komuna.warszawa.pl)

Projekt dofinansowany przez UM Warszawa w ramach projektu „Teatr jako przestrzeń publiczna”.

szyld_herb_syr_polministerstwo_k

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x