Home / aktualności / FC/Błaszczyk&Olkiewicz RE//MIX: Einstein i inni (Robert Wilson)

FC/Błaszczyk&Olkiewicz RE//MIX: Einstein i inni (Robert Wilson)

komuna-wilson

KOMUNA// WARSZAWA zaprasza 6–7 lipca (sobota–niedziela, godz. 19.00) na 25. premierę w ramach cyklu RE// MIX. Zbyszek Olkiewicz i Darek Błaszczyk z działającej na styku sztuki i nowych mediów grupy FC zaprezentują spektakl „Einstein i inni” oparty na twórczości Roberta Wilsona, reżysera teatralnego i filmowego, uważanego za czołową postać teatralnej awangardy XX wieku. 

Robert Wilson (ur.1941) – amerykański reżyser, uważany za jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych twórców teatralnych; od ponad czterdziestu lat tworzy na całym świecie, wyznaczając nowe kierunki artystycznych poszukiwań i inspirując współczesnych twórców. Zanim trafił do teatru, studiował architekturę i malarstwo. W jego teatrze nie istnieje akcja w tradycyjnym sensie, ale niekonwencjonalne, ruchome obrazy. W swojej twórczości łączy różne środki artystyczne takie jak ruch, taniec, malarstwo, reżyseria światła i dźwięku, muzyka, tekst.

W 1976 roku na scenie odbyła się premiera opery „Einstein on the Beach” kompozytora Philipa Glassa,  która zapoczątkowała światową sławę kompozytora oraz reżysera, Roberta Wilsona. Ta „opera milczenia” otworzyła nowy rozdział w twórczości Wilsona, który porzucił bogactwo i wizyjność obrazu na rzecz minimalistycznej, geometrycznej przestrzeni teatralnej. Spektakl łączył w sobie elementy chóru (aktorzy nie śpiewali, ale mówili tekst – sylabizując poszczególne słowa, arie zastąpione były dźwiękowymi deklamacjami), baletu i niezwykłych efektów świetlnych.

Punktem wyjścia naszego remiksu był spektakl „Einstein on the Beach”, ale w trakcie przygotowywania projektu obszar naszych inspiracji znacznie się poszerzył. Postanowiliśmy swobodnie czerpać z czegoś, co umownie nazwaliśmy „Wilsonowskim Światem”. Elementy, z których Wilson budował swoje spektakle, spotkały się z naszymi osobistymi doświadczeniami, wynikającymi z pracy przy różnego rodzaju formach wizualnych i w efekcie powstała mieszanka obrazów, jednych łatwo rozpoznawalnych, a innych dość luźno z Wilsonem związanych – mówi Zbyszek Olkiewicz.

 

pomysł, reżyseria, choreografia, światło, projekcje: FC/Darek Błaszczyk & Zbyszek Olkiewicz

animacje: Darek Błaszczyk & Cezary Chojnowski

technika: Jan Pieniążek

występują: Matylda Ostaszewska, Zbyszek Olkiewicz, Jan Przyłuski

 

// FC (dawniej FABRYKA CÓKIERKÓW)  –  grupa kreatywno-artystyczna działająca od 1994 roku na styku różnych dyscyplin (projekty artystyczne, instalacje, działania performatywne, projekty miejskie) utworzona przez Zbyszka Olkiewicza (aktor/performer teatru Akademia Ruchu – od połowy lat 70. wraz z AR realizuje liczne akcje w przestrzeni miejskiej w Polsce, Włoszech, Niemczech, Francji, Walii i Hiszpanii, od połowy lat 80. reżyseruje w Hiszpanii spektakle teatralne i działania w przestrzeni miejskiej) i Darka Błaszczyka (historyk sztuki, artysta wizualny, reżyser filmowy i teatralny, twórca wielu scenariuszy filmowych, instalacji, filmów krótkometrażowych, słuchowisk radiowych, projekcji scenograficznych etc.). Grupa Fabryka Cókierków stworzyła od połowy lat 90. szereg instalacji i działań w przestrzeni miejskiej, m.in: Denis – Dostoyevsky Project (1998), Czerwony Krzyż//Półksiężyc (1999 – Tytan na festiwalu Crackfilm), Polityka (2000), KabałaNaMurach (2002), Oswoić Pragę (2010, Grand Prix w konkursie Wykreuj Warszawę), MNW (2010), Entropia (2012, dla IAM), projektów na festiwalach: m.in. Baltic International Festival w St. Petersburgu (My Body Is A Projection, 2001), Festiwal Malta w Poznaniu (Witraże, 2007), warsztatów dla aktorów w Durcal w Andaluzji (1998, La Vie e Bel Teatro Granada) czy działaczy anarchistycznych z Białorusi (Mikuszewo, 2001). W albumie Alexandry Mir „Corporate Mentality” (New York, 2000) Fabryce Cókierków poświęcono rozdział jako jednej z najciekawszych 50 grup artystycznych na świecie działających na styku sztuki, nowych mediów i reklamy.

RE// MIX 2013

kuratorka: Magda Grudzińska, pomysłodawca cyklu: Tomasz Plata

Trwający od 2010 roku cykl RE// MIX to premierowe produkcje odnoszące się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu. Pierwowzory, niektóre już lekko zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się „dziwnym” teatrem – interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu teatru wizualnego, performance art, sztuk plastycznych i działań społecznych. Tworzą swoisty kulturowy kanon, określają gust i styl, są autodefinicją własnych źródeł i inspiracji – punktami odniesienia.

 

KOMUNA// WARSZAWA (ul. Lubelska 30/32, Warszawa)

6–7 lipca 2013 (sobota–niedziela), g. 19:00

http://komuna.warszawa.pl

dojazd z Centrum tramwajami linii 7, 8, 22 i autobusem 517

(przystanek al. Zieleniecka)

lub kolejką SKM (stacja Warszawa Wschodnia).

BILETY: 10/15 zł (rezerwacja@komuna.warszawa.pl)

 

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

szyld_herb_syr_pol

ministerstwo_k

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x