Home / aktualności / FINAŁ RE//MIXÓW

FINAŁ RE//MIXÓW

Już pod koniec października KOMUNA//WARSZAWA zaprasza na FINAŁ RE//MIXÓW – sześciotygodniowy festiwal, który zakończy czwarty i ostatni sezon cyklu RE//MIX. Ponad 40 artystów sztuk performatywnych (reżyserów teatralnych, aktorów, tancerzy, muzyków, kompozytorów) po raz ostatni w KOMUNIE//WARSZAWA pokłoni się swoim mistrzom. 

remiks-1

W programie: pięć premier, dwanaście pokazów oraz powtórki wybranych, powstałych w poprzednich sezonach remiksów.

Na FINAŁ złożą się prace: Iwony Pasińskiej, KOMUNY//WARSZAWA, Moniki Strzępki & Pawła Demirskiego, Weroniki Szczawińskiej, Edyty Kozak, Magdaleny Zielińskiej, Karola Radziszewskiego & Doroty Sajewskiej.

Artystami-guru, którzy ciągle i nadal prowokują młodszych kolegów i koleżanki, będą: choreograf, reformator baletu Conrad Drzewiecki, kultowa amerykańska grupa performerów Living Theatre, skandalista-noblista Dario Fo, pierwsza polska rozpoznawalna wśród mas reżyserka teatralna Lidia Zamkow, chuligan i filozof tańca Jérôme Bel oraz legenda polskiego teatru Jerzy Grotowski

FINAŁ zakończy premiera książki pod redakcją Doroty Sajewskiej i Tomasza Platy wydanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydawnictwo Krytyki Politycznej oraz Komunę//Warszawa.

O CYKLU

Trwający od 2010 roku cykl RE//MIX to premierowe produkcje odnoszące się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, literatury i filmu. Pierwowzory, niektóre lekko już zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się „dziwnym” teatrem – interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu teatru wizualnego, performance art, sztuk plastycznych i działań społecznych. Tworzą swoisty kulturowy kanon, określają gust i styl, są autodefinicją własnych źródeł i inspiracji – punktami odniesienia.

 Remiks to pojęcie zapożyczone z muzyki: oznacza utwór powstały w wyniku przetworzenia innego utworu. Nie jest po prostu „interpretacją”, wykonaniem oryginału nowymi środkami wyrazu czy w nowej aranżacji. Choć może zawierać oryginalne fragmenty (tzw. sample), to są one jedynie cytatami. Remiks jest utworem nowym, odnoszącym się treścią lub formą do pierwowzoru, dyskutującym z nim lub na nowo odczytującym.

O FINALE mówi inicjator i pomysłodawca cyklu Tomasz Plata: Cztery sezony, kilkadziesiąt premier zrealizowanych przez najciekawszych młodych twórców różnych gatunków sztuk performatywnych, od reżyserów teatralnych, przez tancerzy, aż po kompozytorów i muzyków. Projekt RE//MIX stał się doświadczeniem unikatowym. Po pierwsze, pobudził dyskusję na temat stworzenia nowego alternatywnego kanonu, zestawu ikonicznych dokonań z historii teatru awangardowego, tańca współczesnego, sztuki performans oraz okolic. Dzisiaj wiemy, że w takim nieortodoksyjnym kanonie mogą znaleźć się obok siebie John Cage, The Wooster Group, Trisha Brown, Akademia Ruchu. Po drugie, RE//MIXY zintensyfikowały refleksję na temat dokumentowania performansu, były świetnym pretekstem, aby wrócić do elementarnych pytań: czy performans można zachować i ponownie go ożywić, w jaki sposób, na jakich zasadach? Wreszcie po trzecie i może najważniejsze, miały RE//MIXY wymiar bardzo praktyczny: kreowały nowe środowisko, kojarzyły ze sobą ludzi, tworzyły przestrzeń, gdzie możliwe stało się  porównanie rozmaitych twórczych strategii. Aż tyle udało się wydobyć z prostego pomysłu – by namówić kilku młodych artystów, żeby zechcieli zrobić coś ze swoimi ulubionymi performansami. Czas to podsumować.

PROGRAM FINAŁU

26, 27 października 2013, godz. 19.30

Iwona Pasińska | OSTATNIA NIEDZIELA | RE//MIX Conrad Drzewiecki

3 listopada 2013, godz. 17.00

KOMUNA//WARSZAWA | PARADISE NOW? | RE//MIX Living Theatre

 10 listopada 2013, godz. 19.00

Monika Strzępka & Paweł Demirski | DARIO FO PRZESŁAŁ INSTRUKCJE | RE//MIX Dario Fo

17 listopada 2013, godz. 19.00

Weronika Szczawińska | 2 ALBO 3 RZECZY, KTÓRE O NIEJ WIEM | RE//MIX Lidia Zamkow

23, 24 listopada 2013, godz. 19.00

Edyta Kozak | Moje własne interview®Fanny Panda | RE//MIX Jérôme Bel

 25, 26 listopada 2013, godz. 19.00

Magdalena Zielińska | ROZBIERZ SIĘ, ALBO NIE, JA TO ZROBIĘ |RE//MIX Jérôme Bel – aneks

7, 8 grudnia 2013, godz. 19.00

Karol Radziszewski, Dorota Sajewska | KSIĄŻĘ | RE//MIX Jerzy Grotowski

 

KOMUNA// WARSZAWA (ul. Lubelska 30/32, Warszawa)

26 października – 8 grudnia 2013

http://komuna.warszawa.pl

dojazd z Centrum tramwajami linii 7, 8, 22 i autobusem 517

(przystanek al. Zieleniecka)

lub kolejką SKM (stacja Warszawa Wschodnia).

BILETY: 10/ 15 zł

 

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


zakochaj_sie_w_warszawie    ministerstwo_k imit

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x