Home / aktualności / Weronika Szczawińska | 2 ALBO 3 RZECZY, KTÓRE O NIEJ WIEM | RE//MIX Lidia Zamkow

Weronika Szczawińska | 2 ALBO 3 RZECZY, KTÓRE O NIEJ WIEM | RE//MIX Lidia Zamkow

szczawinska-remiks

Projekt remiksu opartego na poszukiwaniu śladów twórczości Lidii Zamkow to próba wyprawy artystyczno-badawczej wiodącej w zapomniane dekady polskiego teatru. Próba zbadania samej potrzeby posiadania artystycznej „bohaterki”. Podejmujemy tę wyprawę z całą świadomością, że możemy nie znaleźć tego, co znaleźć by się chciało. Przeszłość nie była ani dobra, ani zła. Przeszłość to po prostu inny kraj. Chcemy go odwiedzić, żeby przekonać się, czy istnieje tam bardziej coś niż nic. Poskładać portret (lub może portrety) z dwóch albo trzech rzeczy, które wiedzieć możemy.

Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni, tłumaczka, doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Debiutowała w warszawskim Teatrze Polskim spektaklem Nie-pamięć (część tryptyku Wyzwolenie – Próby na podstawie tekstu Stanisława Wyspiańskiego). W sezonie 2005–2006 należała do zespołu teatru Studium Teatralne. W ostatnich latach wyreżyserowała m.in. takie spektakle jak: Artyści Prowincjonalni w Teatrze Powszechnym w Łodzi; Re-wolt w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Jak być kochaną według tekstu Agnieszki Jakimiak w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie; Studium przyjemności według autorskiego scenariusza pisanego wraz z Bartoszem Frąckowiakiem. Współautorka i dramaturżka projektów: W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych oraz Komornicka. Biografia pozorna. Autorka cyklu wykładów „Scena powidoków. Pamięć w teatrze” (Instytut Teatralny w Warszawie, 2009). Współpracowała z pismami poświęconymi kulturze i sztuce („Dialog”, „Didaskalia”, „Teatr”, „Res Publica Nowa”, „Ha!art”, „Dramatika”).

Lidia Zamkow (1918–1982) – przed wybuchem wojny studiowała medycynę, od roku 1944 występowała w teatrze. W 1946 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski w ZASP-ie, a dwa lata później ukończyła studia na Wydziale Reżyserskim PWST w Warszawie. W roku 1949 związała się z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie, gdzie była aktorką i reżyserką, w latach 1953–1954 kierowała Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, a w latach 1954–1957 występowała i reżyserowała w Teatrze Wojska Polskiego (obecnie Dramatycznym) w Warszawie. Później przez kilka lat była związana ze Starym Teatrem w Krakowie, a potem reżyserowała w warszawskim Teatrze Studio. W latach 1950–1953 była pedagogiem krakowskiej PWST.

 

premiera 8–9 września 2012

reżyseria: Weronika Szczawińska, tekst, dramaturgia: Agnieszka Jakimiak

występują: Natasza Aleksandrowitch, Piotr Wawer jr

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

zakochaj_sie_w_warszawie  ministerstwo_k  imit

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x