Home / aktualności / Karol Radziszewski & Dorota Sajewska, Książe RE//MIX Jerzy Grotowski

Karol Radziszewski & Dorota Sajewska, Książe RE//MIX Jerzy Grotowski

radziszewski2-remiks

KOMUNA//WARSZAWA zaprasza 7-8 grudnia na spektakl Książę zamykający FINAŁ RE//MIXÓW. Dorota Sajewska i Karol Radziszewski odnosić się będą do legendy polskiego teatru Jerzego Grotowskiego.

Czy jesteśmy dziś w stanie powiedzieć coś o Grotowskim jako o osobie? Czy też tę fundamentalną dla współczesnych sztuk performatywnych postać całkowicie strawił już mit? Być może jedynym wyjściem jest spojrzenie z ukosa – przez pryzmat aktorów Twórcy Laboratorium, a w szczególności – Ryszarda Cieślaka. Aktora, którego Książę Niezłomny był przełomem w sztuce aktorskiej, a zarazem aktora, bez którego sam Grotowski z pewnością nie stałby się tak radykalny wobec ciała. Dlaczego więc Grotowski wyniósł najpierw Cieślaka na szczyt, a następnie porzucił niczym niepotrzebnego kochanka?

“Książę” to badanie możliwości odtworzenia zamkniętego procesu, powtórzenia oryginału w oparciu o ślady przedstawienia. To wytwarzanie własnej dokumentacji zaistniałych działań i rekonstrukcja przechowanych w ciele zachowań. Remix Jerzego Grotowskiego nie jest więc ani do końca filmem, ani dokumentem, ani przedstawieniem, mimo że grają w nim aktorzy i tancerze. To teatr zapisany przed kamerą, oparty na archiwalnych materiałach, a jednocześnie improwizowany i odgrywany. Jednym słowem – spektakl dokamerowy.

premiera: 7 grudnia 2013
reżyseria: Karol Radziszewski
scenariusz: Dorota Sajewska
obsada: Klara Bielawka, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Paweł Tomaszewski oraz Amin Bensalem, Dawid Czupryński, Piotr Jędrasik, Paweł Kozak, Mateusz Łapka, Smirnykh Maxim, Artur Smołucha, Michał Surma, Jarosław Widuch
zdjęcia: Michał Stajniak
montaż: Marek Sobolewski
dźwięk: Kamil Radziszewski
kierownictwo produkcji: Patrycja Kycia

Specjalne podziękowania dla Remigiusza Grzeli za użyczenie fragmentów rozmowy z Teresą Nawrot z książki „Wolne” wydanej przez Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego.

Dorota Sajewska – dramaturg, autorka scenariuszy teatralnych i tekstów o teatrze, tłumaczka współczesnych sztuk niemieckich oraz teoretycznych tekstów teatralnych. Studiowała polonistykę i germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz komunikację kulturową, teatrologię i nowszą literaturę niemiecką na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. W latach 2008–2012 zastępca dyrektora artystycznego i dramaturg Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wykłada w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka książek Chore sztuki. Choroba/tożsamość/dramat (Księgarnia Akademicka, 2005) oraz Pod okupacją mediów (Książka i Prasa, 2012).

Karol Radziszewski – twórca fotografii, filmów wideo, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu „DIK Fagazine”. Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW w Warszawie, Kunsthalle Wien, Museum of Contemporary Art Vojvodina w Nowym Sadzie, National Brukenthal Museum w Sibiu, New Museum w Nowym Jorku, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na Biennale w Pradze, Biennale of Young Artists w Tallinie, New York Photo Festival w Nowym Jorku i Biennale Sztuki Mediów WRO.

 

O CYKLU

Trwający od 2010 roku cykl RE//MIX to premierowe produkcje odnoszące się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, literatury i filmu. Pierwowzory, niektóre lekko już zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się „dziwnym” teatrem – interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu teatru wizualnego, performance art, sztuk plastycznych i działań społecznych. Tworzą swoisty kulturowy kanon, określają gust i styl, są autodefinicją własnych źródeł i inspiracji – punktami odniesienia.

Remiks to pojęcie zapożyczone z muzyki: oznacza utwór powstały w wyniku przetworzenia innego utworu. Nie jest po prostu „interpretacją”, wykonaniem oryginału nowymi środkami wyrazu czy w nowej aranżacji. Choć może zawierać oryginalne fragmenty (tzw. sample), to są one jedynie cytatami. Remiks jest utworem nowym, odnoszącym się treścią lub formą do pierwowzoru, dyskutującym z nim lub na nowo odczytującym.

KOMUNA// WARSZAWA (ul. Lubelska 30/32, Warszawa)
7,8 grudnia 2013
dojazd z Centrum tramwajami linii 7, 8, 22 i autobusem 517
(przystanek al. Zieleniecka)
lub kolejką SKM (stacja Warszawa Wschodnia).

BILETY: 10/ 15 zł

 

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

szyld_herb_syr_polministerstwo_kimit

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x