„Przyszłość Europy” – nowy cykl wydarzeń i spektakli

Europa jest miejscem szczególnym, ponieważ wywodząca się z niej kultura i system wartości są punktem odniesienia dla całego świata. Bez względu na szerokość geograficzną i historyczne tradycje wciąż żywa jest modernizacyjna siła idei, które narodziły się w starożytnej i nowożytnej Europie: demokracja, wolność osobista, prawa człowieka, prawa socjalne…

W 2014 roku Polska będzie obchodzić 10-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej, co jest dobrą okazją do refleksji nad ideą europejskiej wspólnoty – zwłaszcza teraz, w momencie kryzysu i załamania paneuropejskiego entuzjazmu.

Niektóre teorie naukowe zakładają, że przywiązanie ludzkości do zachowania status quo sprawia, iż na 97% przyszłość będzie zmieniać się ewolucyjnie i nie czekają nas rewolucje. Pozostałe 3% to dwie możliwości: zbudowanie lepszego świata lub katastrofa. Jak zatem rysuje się przyszłość Europy, dręczonej kryzysem demokracji i finansów? Jaka jest cena bezpieczeństwa? Do czego doprowadzi frustracja spychanych na margines? Czy powstanie nowa europejska idea? Wraz zaproszonymi artystami zastanowimy się nad możliwymi scenariuszami, tymi, które wieszczą rozpad Unii lub realnymi planami rekonstrukcji idei europejskiej i jej ponownego rozkwitu.

Na program Komuny// Warszawa w sezonie 2014 złożą się trzy premierowe wydarzenia, przygotowane przez artystów teatru, tańca i sztuk wizualnych w ramach cyklu „Przyszłość Europy” (kuratorem cyklu jest Marcin Maćkiewicz), oraz trzy warszawskie premiery spektakli teatralnych z cyklu „Mieszczanie”, realizowanego we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, którego kuratorem jest Tomasz Plata.

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy  oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k

Partnerzy:

imit
isp-znak

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x