W poszukiwaniu przyjemności – teatr Zeitraumexit eksploruje warszawskie baseny

otb_folder_plakat_vrz09 6

Od 24 marca do 5 kwietnia 2014 w ramach projektu Outside the Box, Komuna//Warszawa będzie gościć grupę artystów z teatru Zeitraumexit w Mannheim. Na praskich basenach artyści będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie o związek sztuki z przyjemnością w czasach kryzysu. 27 marca 2014 w Międzynarodowy Dzień Teatru, będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Przyjemności!

Zeitraumexit o projekcie:

Czyż nieodłączną częścią teatru nie jest coś, co wymaga od nas porzucenia?

Jean-Loup Riviére

Spędzimy w Warszawie sporo czasu. Skupimy się nie na przygotowaniu imponującego technicznie widowiska, ale na metodach osiągnięcia dobrego samopoczucia i dzielenia się nim z innymi ludźmi.

Chcemy też zastanowić się nad związkiem między dobrym samopoczuciem, rozrywką i dramatem oraz zadać pytania o teatr w szerokim rozumieniu. Oto one:

Gdzie mamy do czynienia z teatrem?

Kto jest w niego zaangażowany?

Kto występuje dla kogo? / Kto potrzebuje dramaturgii?

Kto gra?

Ponieważ nie chcemy, by szukanie odpowiedzi na te pytania naraziło nas na stres, nasze badania przeprowadzimy w czasie, który będziemy mogli spędzić na publicznych basenach; z powodów zdrowotnych ograniczymy go do kilku godzin dziennie.

Stan głębokiego relaksu, który tam osiągniemy, umożliwi nam przeprowadzenie dramatycznego śledztwa w sprawie terminologii teatralnej. Natomiast infrastruktura basenów posłuży nam do zajęcia pozycji dyskursywnych nawiązujących do architektonicznych cech przestrzeni (siedzenie, leżenie, ubieranie się, stanie naprzeciwko siebie). Repozycjonując nasze ciała, dokonamy redefinicji podstawowych założeń zdarzenia teatralnego. Mamy tu na myśli takie pojęcia jak przedstawienie, widownia, scena, rozrywka i dobre samopoczucie.

O pomoc w zmianie terminologii poprosimy specjalistów z różnych dziedzin, których zaprosimy do udziału w codziennych konferencjach na basenach.

Czy przesadny dobrobyt może doprowadzić do kryzysu? A kryzys – do apatii? Jeśli zamieszkamy wystarczająco blisko basenów, możliwe, że każdego dnia będziemy opuszczać hotel coraz później, mając na sobie tylko płaszcze kąpielowe. Możliwe, że w ogóle przejdzie nam ochota na robienie teatru.

Jednym z punktów programu są obchody Międzynarodowego Dnia Przyjemności (27 marca 2014 w Komunie// Warszawa). Szczegóły już wkrótce!

więcej o teatrze Zeitraumexit: www.otb-research.com/partner/zeitraumexit/

Projekt finansowany jest przez Niemiecką Federalną Fundację Kultury

ksb_SW

oraz

BWS13_Logo_CMYK_mClaim

BW100_GR_SW_MWK_WEISS-2

Stadt Mannheim Kulturamt

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x