Home / aktualności / „Terry Pratchett. Nauki społeczne”

„Terry Pratchett. Nauki społeczne”

Terry Pratchett. Nauki Społeczne
Terry Pratchett. Nauki Społeczne

„Terry Pratchett. Nauki społeczne” – współczesna opera kameralna
Produkcja: Komuna// Warszawa
Współpraca: Olga Mysłowska (sopran), Irad Mazliah (taniec)

Terry Pratchett, twórca serii „Świat dysku”, opisuje realny świat w krzywym zwierciadle. Zabawnie i ironicznie komentuje też współczesną kulturę i politykę. Komuna//Warszawa w podobny sposób kreśli obraz społeczeństwa europejskiego, które za wszelką cenę dąży do realizacji swoich celów, nie zważając na konsekwencje dla całej ludzkości. Sięgając po popkulturowe szablony, czarny humor, Komuna//Warszawa zwraca uwagę na złożoność relacji i nietrwałość struktur społecznych, tkwienie w stanie niestabilnej równowagi, co prowadzi do problemów z wprowadzeniem reform i nowych form organizacji świata.

Z recenzji:
„Terry Pratchett. Nauki społeczne” jest pierwszym spektaklem nowego cyklu Komuny// Warszawa poświęconego możliwym scenariuszom przyszłości. Precyzyjniej – przyszłości Europy. Przewodników dla takich futurystycznych wycieczek można znaleźć całe mnóstwo, w bardzo różnych dziedzinach. Grzegorz Laszuk wybrał jednego z mniej oczywistych. Ignorując magiczno-fantastyczny entourage jego książkowego serialu o Świecie Dysku, potraktował Terry’ego Prachetta (słusznie) jako ironicznego komentatora współczesności, wnikliwego tropiciela paradoksów demokracji, badacza, który może podpowiedzieć, jak się to wszystko rozwinie i czym się skończy.
– Joanna Wichowska, Dwutygodnik

„Taniec świetnie ujmuje relację Vimesa i przestępcy, w której obaj są i antagonistami, i partnerami świetnie znającymi figury, które mają prawo wykonywać. Śpiew to drugi poziom narracji, obserwujący świat z boskiej perspektywy, a zatem również komunikujący się z widownią inaczej niż głosy opisujące to, co dzieje się na poziomie ulicy. Dobrze spisuje się też oparta na motywie kół i kółek oprawa plastyczna – opisuje przecież miasto, które (w swojej przypadkowości) działa jak szwajcarski zegarek.”
– Paweł Schreiber, Didaskalia.

24 i 25 maja 2014 (sobota-niedziela), g. 19.00
ul. Lubelska 30/32, Warszawa (Praga-Południe)
ceny biletów: ulgowy 15/ normalny 25 zł (do kupienia przed spektaklem)

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy  oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x