Home / aktualności / Markus Öhrn w Komunie// Warszawa! Wkrótce casting dla wykonawców

Markus Öhrn w Komunie// Warszawa! Wkrótce casting dla wykonawców

Jeden z najciekawszych reżyserów współczesnego europejskiego teatru przygotuje spektakl w Komunie// Warszawa. Masz szansę wziąć w nim udział: casting dla wykonawców nieprofesjonalistów odbędzie się między 11 a 15 czerwca!

Choć nie ma reżyserskiego wyksztłacenia i przygotował dopiero kilka spektakli, jego prace prezentowane są na najważniejszych festiwalach teatralnych w Awinionie, Wiedniu, Brukseli czy Berlinie. Przedstawienia Markusa Öhrna nieustannie budzą kontrowersje i są powodem gorących dyskusji o granicach współczesnego teatru. W tryptyku „Conte d’Amour” (2010), „We love Africa and Africa loves us” (2012), „Bis zum Tod” (2014) podejmował temat toksyczności tradycyjnego europejskiego wzorca rodziny i towarzyszącej mu nierozerwalnie funkcji przemocy. W „Étant donnés” dotkliwie prezentował skutki przedmiotowego traktowania kobiecego ciała. W swoich spektaklach daleki jest od konwencji tradycyjnego teatru repertuarowego, strzępy tekstu są dla niego jedynie komentarzem dla radykalnie plastycznych sytuacji scenicznych. Intensywnie używa technologii wideo, nie raz przez wiekszość spektaklu nie dając widzowi bezpośredniego dostępu do żywego aktora. Rolę monologów odgrywa zaś precyzyjnie dobierana muzyka.

W Komunie// Warszawa przygotuje projekt „Bohaterowie przyszłości”, którego tematem będzie tożsamość młodego Europejczyka. Chce dowiedzieć się jak młodzi mieszkańcy Warszawy widzą przyszłość Europy i swoje role w europejskiej Wspólnocie. Temat ten jest szczególnie istotny w kraju wyciągającym pierwsze poważne wnioski w 25 lat po transformacji ustrojowej. Skupimy się na takich zagadnieniach jak zróżnicowanie statusów społecznych, kwestia tolerancji i praktyczny wymiar teorii gender.

Do projektu zapraszamy osoby pełnoletnie urodzone po 4 czerwca 1989 roku (a nie jak wcześniej podawaliśmy do 20 roku życia). Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności aktorskich, liczą się chęci i zaangażowanie oraz fakt urodzenia się po transformacji ustrojowej!

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres iza.zerek@komuna.warszawa.pl do dnia 10 czerwca 2014. Osoby, które zgłoszą chęć udziału w projekcie, zostaną zaproszone na casting w dniach 11–15 czerwca 2014. Znajomość języka angielskiego nie jest wymagana.

Przygotowania do spektaklu z artystą odbędą się w wakacje, w dniach 24 lipca – 24 sierpnia 2014 w siedzibie Komuny// Warszawa przy ul. Lubelskiej 30/32. Zajęcia – zarówno indywidualne, jak i grupowe – będą trwały ok. 3 godzin dziennie od poniedziałku do piątku (dokładny harmonogram zostanie ustalony po przeprowadzeniu castingu).
Premiera spektaklu zaplanowana jest na 27 września 2014 i jest częścią cyklu „Przyszłość Europy”, realizowanego przez Komunę// Warszawa w 2014 roku. Spektakl jest przygotowywany w kooprodukcji z Krakowskimi Reminiscencjami Teatralnymi.

więcej o artyście:

Markus Öhrn (ur. 1972) jest szwedzkim artystą wizualnym i reżyserem teatralnym, absolwentem studiów magisterskich w zakresie sztuk pięknych w Konstfack w Sztokholmie (2008). Początkowo zajmował się głównie instalacjami wideo. Jego prace wystawiano w Szwecji i za granicą, np. wideo „Magic Bullet” w 2011 r. pokazywano w sztokholmskim Museum of Modern Art, w 2012 r. w Volksbühne w Berlinie a w 2013 roku w Brukseli w ramach prestiżowego Kunstenfestivaldesarts. „Conte d’Amour” (2010), choć było jego pierwszą realizacją teatralną, od razu trafiło na najważniejsze europejskie festiwale m.in. Festival d’Avignon czy Wiener Festwochen. Później stworzył spektakl „We love Africa and Africa loves us” (2012), którego premiera odbyła się podczas pierwszej edycji berlińskiego festiwalu Foreign Affairs oraz „Étant donnés” zrealizowany na podstawie tekstu Jana Fabre’a. Mieszka i pracuje w Niskanpää, małej wsi na północy Szwecji, oraz w Berlinie. Obecnie pracuje nad kolejnym autorskim spektaklem „Bis zum Tod”, którego premiera odbędzie się w czerwcu 2014 roku w ramach festiwalu Theater der Welt w Mannheim a następnie Volksbühne w Berlinie (wrzesień 2014) i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (październik 2014). W Polsce dotyczczas prezentował swoje spektakle dwukrotnie – w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych („Conte d’Amour”) oraz programu „# nie jesteś mi obojętny” („Conte d’Amour” i „We love Africa and Africa loves us”) w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Realizacaja „Bohaterowie przyszłosci” w Komunie / Warszawa będzie miała swoją premierę 27 września.

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy  oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k

Partnerzy:

imit

isp-znak

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x