Home / aktualności / Premiera spektaklu „Europa. Śledztwo”

Premiera spektaklu „Europa. Śledztwo”

Ciało. Trup. Nieobecność. Każde śledztwo zaczyna się od braku, a detektyw ma wypełnić lukę po czyimś zniknięciu. Trzy tancerki prowadzą dochodzenie w sprawie przyszłości Europy, od tropu do tropu: od symboli, utopijnych projektów, nadziei do katastroficznych diagnoz i nowych konfliktów. To śledztwo nie szuka przestępcy, lecz ciągu dalszego.

„EUROPA. ŚLEDZTWO”
choreografia: Weronika Pelczyńska, Iza Szostak, Magda Jędra
dramaturgia: Agata Szczęśniak
premiera: 11-13 lipca 2014

Weronika Pelczyńska – tancerka, choreografka, menadżerka kultury. Absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu. W 2011 roku w komunie//warszawa odbyła się premiera solowego spektaklu Pelczyńskiej Yvonne, Yvonne remiksu twórczości Yvonne Rainer, w cyklu RE//MIX. W 2012 współtworzyła i wystąpiła w spektakl Fire is raging in your hair w choreografii Anny Nowckiej, który zdobył berlińska nagrodę HAU w ramach festiwalu 100° Berlin. Od 2012 współpracuje i wstępuje z zespołem Cocoon Dance Company z Bonn.

Iza Szostak – tancerka i choreografka. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts – Rotterdam Dance Academy w Holandii. W 2007 roku odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn. W Holandii współpracowała z takimi artystami, jak Michael Schumacher, Amy Raymond, Krisztina de Chatel i Felix Ruckert. Od 2008 roku współpracuje z zespołem Anna Holter + Company w Monachium. W październiku 2012 odbyła się premiera najnowszego projektu artystki, RE//MIX Merce Cunningham, zrealizowanego w wyniku konkursu ogłoszonego wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

Magda Jędra -tancerka, choreografka, performerka. Zaczęła tańczyć wstępując do Gdańskiego Teatru Tańca Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja. Współpracuje z Ramoną Nagabczyńską, Anitą Wach, Rafałem Dziemidokiem. Stale współpracuje z Anną Steller. W 2005 z muzykami: Grzegorzem Welizarowiczem i Zbigniewem Bieńkowskim razem stworzyły swój pierwszy wspólny spektakl pod tytułem “Good Girl
Killer”, od którego został przyjęta nazwa ich grupy. Jej spektaklom blisko jest do idei performansu i nurtu site specific. Prowadzi zajęcia z techniki tańca współczesnego i improwizacji.

Agata Szczęśniak – współzałożycielka, do 2012 roku wicenaczelna pisma i portalu „Krytyka Polityczna”, stypendystka Yale. W latach 20052008 redaktorka działu Opinie/Świąteczna „Gazety Wyborczej”. Socjolożka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, studiowała też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Cykl „PRZYSZŁOŚĆ EUROPY”
Europa jest miejscem szczególnym, ponieważ wywodząca się z niej kultura i system wartości są punktem odniesienia dla całego świata. Bez względu na szerokość geograficzną i historyczne tradycje wciąż żywa jest modernizacyjna siła idei, które narodziły się w starożytnej i nowożytnej Europie: demokracja, wolność osobista, prawa człowieka, prawa socjalne…

W 2014 roku Polska będzie obchodzić 10-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej, co jest dobrą okazją do refleksji nad ideą europejskiej wspólnoty – zwłaszcza teraz, w momencie kryzysu i załamania paneuropejskiego entuzjazmu. Wraz z zaproszonymi artystami zastanowimy się nad tym, jak rysuje się przyszłość Europy, dręczonej kryzysem demokracji i finansów oraz do czego doprowadzi frustracja ludzi spychanych na margines. Spróbujemy rozważyć możliwe scenariusze, które wieszczą rozpad Unii lub realne plany jej rekonstrukcji oraz ponownego rozkwitu.

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy  oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k

Partnerzy:

imit
isp-znak

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x