Home / aktualności / PARADISE NOW? RE// MIX Living Theatre w Nowym Jorku

PARADISE NOW? RE// MIX Living Theatre w Nowym Jorku

W ramach tegorocznej edycji festiwalu sztuk performatywnych underground zero w dniach 17–19 lipca 2014 zaprezentowany zostanie spektakl KOMUNY// WARSZAWA, zatytułowany PARADISE NOW? RE//MIX LIVING THEATRE. Jest to pierwszy nowojorski występ alternatywnej grupy teatralnej nagradzanej w Polsce i na festiwalach teatralnych w całej Europie.

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska/teatralna.com
fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska/teatralna.com

Polska premiera spektaklu Paradise Now? RE// MIX Living Theatre, wyreżyserowanego i wykonywanego przez członków Komuny// Warszawa, miała miejsce 3 listopada 2013 r. w Warszawie. Produkcja ta, powstała w ramach nowatorskiego cyklu RE// MIX, prezentującego współczesne krytyczne reinterpretacje dzieł najważniejszych twórców teatralnych XX wieku, odwołuje się do legendarnego przedstawienia z 1968 roku Paradise Now! nowojorskiej grupy The Living Theatre. Pokaz w ramach tegorocznego festiwalu jest pierwszym poza granicami Polski i zbiega się w czasie z rezydencją artystyczną członków The Living Theatre w Clemente Soto Vélez Cultural Center oraz premierą ich najnowszego spektaklu No Place to Hide w ramach tegorocznej edycji underground zero.

Grupa The Living Theatre, założona w 1947 przez aktorkę Judith Malina i poetę, malarza i performera Juliana Becka, słynęła z radykalnej bezkompromisowości artystycznej i politycznej, odważnego eksponowania cielesności oraz kolektywnych metod pracy, w znacznym stopniu angażującej także publiczność. Paradise Now! – najbardziej znana produkcja The Living Theatre – należy do najważniejszych spektakli w historii teatru eksperymentalnego lat 60. Czterdzieści pięć lat później Komuna// Warszawa w swojej reinterpretacji/remiksie Paradise Now! stara się odpowiedzieć na pytanie, co zmieniło się w polityce i sztukach performatywnych od czasu, gdy awiniońska premiera tego przedstawienia wywołała zamieszki uliczne. Czy definicja prawdy w dziele sztuki oraz relacja między wykonawcą i publicznością uległy zmianie? Czy sztuka, która z założenia ma aktywnie angażować widzów, ma rację bytu? Czy da się za jej pomocą zmieniać świat? Co to jest „Raj”, o którym była mowa w legendarnym spektaklu, i jak się tam dostać?

Pokaz Paradise Now? RE// MIX Living Theatre będzie niezwykle ważnym wydarzeniem, kończącym cykl przygotowań rozpoczęty wyjazdem badawczym i spotkaniami z aktorami The Living Theatre w Nowym Jorku. Jesienią 2013 roku członkowie K// W odwiedzili Judith Malina w domu opieki, gdzie znalazła się po odebraniu The Living Theater wieloletniej siedziby przy nowojorskiej Clinton Street.

Data i miejsce:
17–19 lipca 2014, godz. 19.30
Clemente Soto Vélez Cultural and Educational Center, 107 Suffolk St., NY, NY

Wstęp wolny, wymagana rejestracja online:
www.artful.ly/underground-zero/store/events/3432

FESTIWAL UNDERGROUND ZERO
Istniejący od 2007 roku letni festiwal UNDERGROUNDZERO prezentuje prace czołowych artystów sztuk performatywnych aktywnych w Nowym Jorku oraz twórców teatralnych z całego świata. Ideą przyświecającą dyrektorowi artystycznemu festiwalu Paulowi Bargetto oraz dyrektor wykonawczej Connie Hall jest inwestowanie w wybranych artystów, a nie konkretne produkcje: zaproszeni do udziału w festiwalu artyści sami decydują o prezentowanym repertuarze. W tym roku uczestnicy poprzednich edycji festiwalu i weterani eksperymentalnych scen teatralnych stworzyli spółdzielnię stałego rezydenta, której celem jest wypracowanie niezależnego systemu finansowania i zapewnienie jej członkom podstawowych środków produkcji.

Więcej informacji: http://undergroundzeronyc.org

RE// MIX
W ramach cyklu RE// MIX, zainicjowanego przez Komunę// Warszawa na podstawie pomysłu Tomasza Platy i realizowanego w latach 2010–2014, powstały interpretacje klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu. Podsumowaniem przedsięwzięcia jest książka „RE//MIX” pod redakcją Tomka Platy oraz Doroty Sajewskiej wydana przez Krytykę Polityczną, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Komunę// Warszawa.

Dokumentacja i podsumowanie video:

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy  oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x