Komuna//Warszawa w Nowym Jorku

Warszawa. Komuna//Warszawa oklaskiwana w Nowym Jorku

Zespół Komuna//Warszawa wystąpił w czwartek na festiwalu undergroundzero w Nowym Jorku. Polscy artyści zaprezentowali spektakl „Paradise Now?RE//MIX Living Theatre”, który zdaniem dyrektora festiwalu Paula Bargetto może stać się „rewolucyjnym projektem”.
Przedstawienie jest reinterpretacją pochodzącej z roku 1969 sztuki „Paradise Now!”, najbardziej znanej produkcji nowojorskiego The Living Theatre. Przedstawienie zostało uznane za najważniejszy spektakl w historii teatru eksperymentalnego lat 60. Założycielami grupy byli aktorka Judith Malina oraz poeta, malarz i performer Julian Beck. Ich dokonania należały do najważniejszych w historii awangardowego teatru politycznego.

Czterdzieści pięć lat później Komuna// Warszawa w swojej reinterpretacji/remiksie Paradise Now?stara się odpowiedzieć na pytanie, co zmieniło się w polityce i sztukach performatywnych od czasu, gdy premiera tego przedstawienia wywołała zamieszki uliczne na festiwalu w Awinionie. Polska grupa teatralna nawiązuje do różnego rodzaju utopii i niemożności osiągnięcia raju na ziemi. Łączy akcję na żywo z projekcją na przezroczystym ekranie, na którym widać kłębiące się ciała, ujęte niekiedy w kształt liter.

W przedstawieniu pojawia się też na ekranie Malina, która spotkała się przed rokiem z Komuną//Warszawa i wygłasza m.in. sentencje w rodzaju „Nie wiem jak powstrzymać wojny”, „Nie wolno mi podróżować bez paszportu”. Parafrazują to na żywo warszawscy aktorzy.

Spektakl jest częścią prezentowanego przez cyklu warszawską grupę od lat cyklu RE//MIX.

– Ma on na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń ze sztuk performatywnych, które stworzyły podwaliny teatru zaangażowanego politycznie, teatru tańca, teatru przekraczającego granicę między normalnym życiem, a działalnością społeczną. Living Theatre jest legendą, kamieniem milowym w rozwoju sztuki politycznej. Ich „Paradise Now” w czasach kontrkultury próbował przekroczyć granice między sztuką, codziennym życiem i polityką – wyznał w rozmowie z PAP Szef Komuny//Warszawa Grzegorz Laszuk.

Jak dodał dla zespołu warszawskiego awangardowy teatr nowojorski jest jednym ze źródeł z którego czerpał. Spektakl nie jest jednak powtórzeniem „Paradise Now”. – To nie jest pokazanie jeszcze raz ich przedstawienia, lecz swoista archeologia żywej sztuki, ponieważ teatr istnieje tylko wtedy kiedy spotykają się na żywo aktorzy i widownia – zauważył szef Komuny//Warszawa.

Według Laszuka jego grupa stara się wskazać ograniczenia teatru zaangażowanego. Nie można bowiem zmieniać świata przez sztukę, a tylko opowiadać pewne historie.

Szef warszawskiej grupy zauważył, że spełnienie górnolotnych idei, że ludzie będą się kochali, stworzą wspólnotę i nastąpi równość jest w praktyce nierealne. Siła wynikająca z przekazu teatralnego wyzwala natomiast energię, by tworzyć małe, lokalne wydarzenia.

Dyrektor festiwalu Paul Pargetto uważa produkcje polskich artystów za śmiałe estetycznie i zaangażowane społecznie w prawdziwie ekscytujący sposób.

– Kiedy zobaczyłem tę interpretację „Paradise Now” wiedziałem, że muszę ich sprowadzić do Nowego Jorku. Zaprosiliśmy też Judith Malinę i kilku żyjących twórców oryginalnej produkcji na przedstawienie i jestem ogromnie ciekawy jak będzie wyglądać to spotkanie-konfrontacja. () Zważywszy na bariery kontroli praw autorskich w Stanach Zjednoczonych, uważam, że ten projekt może być naprawdę rewolucyjny – zapewnił PAP Bargetto.

Powstały w roku 2007 festiwal undergroundzero zaprasza czołowych artystów sztuk performatywnych z Nowego Jorku i z całego świata. – Festiwal jest poświęcony twórczości niezależnej. Nie wybieramy projektów, lecz artystów. Nie ingerujemy, ani nie usiłujemy sterować ich procesem twórczym. Mają swobodę wyboru takiego projektu jaki tylko zapragną – powiedział dyrektor undergroundzero.

„To mocne, ważne i skomplikowane przedstawienie. Polscy artyści dokonali mocnej dekonstrukcji różnego rodzaju utopii zawartych w oryginalnym spektaklu. Wskazali też na trudności w osiągnięciu utopii” – powiedział PAP jeden z widzów Nick Benacerraf, który współpracował z Living Theatre i jest współdyrektorem artystycznym nowojorskiej kampanii teatralnej The Assembly.

W czwartek widownia przyjęła spektakl żywiołowymi oklaskami. Komuna//Warszawa zaprezentuje go jeszcze raz na festiwalu undergroundzero 18 i 19 lipca.

PAP
18-07-2014

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/186499.html

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x