„Bohaterowie przyszłości” powracają do Komuny// Warszawa

BohaterowiePrzyszłości_fot. Marta Ankiersztejn

W dniach 25–26 października 2014 r. w Komunie// Warszawa odbędą się kolejne pokazy spektaklu pt. „Bohaterowie przyszłości” w reż. Markusa Öhrna. Do projektu reżyser zaprosił młodych ludzi, amatorów, urodzonych po transformacji ustrojowej, aby ich oczami spojrzeć na przyszłość europejskiej Wspólnoty. W spektaklu skupia się na problemach dotyczących tolerancji, równouprawnienia i teorii gender.

W „Bohaterach przyszłości” szokujące jest to, jak łatwo rodzimy patriotyzm sprowadzić do poziomu mentalnego bajorka, ale też jak prosto skompromitować bogobojną i konserwatywną postawę części rodaków. Markus Öhrn nie musi przy tym specjalnie się wysilać. Jego zrealizowany dla sceny Komuna// Warszawa spektakl nie jest przecież żadną autorską prowokacją. To tylko efekt uważnego wsłuchania się w polską rzeczywistość – pisze Łukasz Badula w kulturaonline.pl

Jak mówi sam reżyser: Stwarzam sytuację, w której ludzie jakoś reagują. Uwalniamy emocje, robimy coś razem. To czuję – mówił Öhrn na spotkaniu po pokazie w Krakowie. – Czy wyobrażam sobie przyszłość Europy jako prowincjonalną dyskotekę? Tak. Może oczekiwałbym trochę więcej, ale o to chodzi. Lubmy się – dodał.

Choć nie ma reżyserskiego wyksztalcenia i przygotował dopiero kilka spektakli, jego prace prezentowane są na najważniejszych festiwalach teatralnych, m.in. w Awinionie, Wiedniu, Brukseli czy Berlinie. Przedstawienia Markusa Öhrna nieustannie budzą kontrowersje i są powodem gorących dyskusji o granicach współczesnego teatru. W swoich spektaklach daleki jest od konwencji tradycyjnego teatru repertuarowego, strzępy tekstu są dla niego jedynie komentarzem dla radykalnie plastycznych sytuacji scenicznych. Często używa technologii wideo, nieraz przez większość spektaklu nie wprowadzając żywego aktora na scenę. Rolę monologów odgrywa zaś precyzyjnie komponowana muzyka.

Spektakl został zrealizowany w ramach cyklu „Przyszłość Europy”, w koprodukcji z Krakowskimi Reminiscencjami Teatralnymi.
Koncepcja i reżyseria: Markus Öhrn
Asystentka reżysera: Małgorzata Wdowik
Występują: Wiktor Bagiński, Łukasz Brodowski, Nina Dąbrowska, Helena Gąsiejewska, Igor Kacperski, Apolinary Rzońca, Anna Sienicka, Zhanna Viznovych
Kostiumy: Ewelina Ciuchta
Kurator: Marcin Maćkiewicz
Koordynacja produkcji: Izabela Żerek

Produkcja: Komuna// Warszawa
Koprodukcja: Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Markus Öhrn (ur. 1972) jest szwedzkim artystą wizualnym i reżyserem teatralnym, absolwentem studiów magisterskich w zakresie sztuk pięknych w Konstfack w Sztokholmie (2008). W tryptyku „Conte d’Amour” (2010), „We love Africa and Africa loves us” (2012), „Bis zum Tod” (2014) podejmował temat toksyczności tradycyjnego europejskiego wzorca rodziny i towarzyszącej mu nierozerwalnie funkcji przemocy. W „Étant donnés” pokazywał dotkliwe skutki przedmiotowego traktowania kobiecego ciała. W Polsce prezentował swoje spektakle kilkukrotnie – w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych oraz programu „# nie jesteś mi obojętny” w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

POKAZY:
25–26.10.2014 r. (sobota–niedziela), godz. 19.00
Komuna// Warszawa, ul. Lubelska 30/32 Bilety: 15 zł / 25 zł

CYKL „PRZYSZŁOŚĆ EUROPY” Europa jest miejscem szczególnym, ponieważ wywodząca się z niej kultura i system wartości są punktem odniesienia dla całego świata. Bez względu na szerokość geograficzną i historyczne tradycje wciąż żywa jest modernizacyjna siła idei, które narodziły się w starożytnej i nowożytnej Europie: demokracja, wolność osobista, prawa człowieka, prawa socjalne. 1 maja 2014 roku Polska obchodziła 10-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Jest to dobra okazja do refleksji nad ideą europejskiej wspólnoty – zwłaszcza teraz,
w momencie kryzysu i załamania paneuropejskiego entuzjazmu. Komuna// Warszawa zastanawia się nad tym, jak rysuje się przyszłość Europy, dręczonej kryzysem demokracji i finansów, oraz do czego doprowadzi frustracja ludzi spychanych na margines.

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego                       

ministerstwo_kszyld_herb_syr_pol

Koproducent:        

Drukowanie

Partner:

iszplogo

Patronat:

didaskalia

e-teatr

notes

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x