Home / aktualności / PREMIERA SPEKTAKLU „PIGMALION” W REŻYSERII WOJTKA ZIEMILSKIEGO

PREMIERA SPEKTAKLU „PIGMALION” W REŻYSERII WOJTKA ZIEMILSKIEGO

kw-pigm

reżyseria: Wojtek Ziemilski
scenografia, współpraca reżyserska, wideo: Wojtek Pustoła
występuje: Rozalia Mierzicka
światła: Karolina Gębska
współpraca dramaturgiczna/kurator projektu: Tomasz Plata
konsultacja: Sebastian Świąder
koordynacja produkcji: Izabela Żerek
produkcja: Centrum Kultury w Poznaniu
koprodukcja: Komuna// Warszawa
podziękowania: Joanna Klass, Grzegorz Laszuk, Sean Palmer, Marysia Stokłosa, Małgorzata Wdowik, Anna Wojnarowska

Łzawa historia o dziewczynie z ludu wykształconej przez szlachetnego profesora na prawdziwą burżujkę? Nic z tych rzeczy. W „Pigmalionie” kryje się coś ważniejszego i ciekawszego. To raczej opowieść o treningu, który musi przejść każdy z nas, aby móc uczestniczyć w kulturze. O umiejętnościach, które musimy nabyć, aby zasłużyć na szacunek. Wojtek Ziemilski bierze z „Pigmaliona” George’a Bernarda Shawa główny motyw, wywraca go na lewą stronę i buduje wokół niego szczególne zdarzenie performatywne. To nie do końca teatr, bardziej próba wciągnięcia widza w sytuację spotkania, podczas którego przekazujemy sobie nie tyle wiedzę, ile emocjonalne doświadczenie. Reżyser wyjaśnia: „To ćwiczenie z empatii ekstremalnej. Wczuwamy się w kogoś innego. Nie w postać, ale w jego sposób funkcjonowania w świecie, poruszania się wśród innych, budowania więzi”. „Pigmalion” w reżyserii Ziemilskiego to kolejna część projektu „My, mieszczanie”. Nic więc dziwnego, że gdzieś w tle mamy tutaj ślady Bildung, absolutnie centralnej dla tradycji mieszczańskiej idei wychowania poprzez wtajemniczenie w kulturę.
Wojtek Ziemilski (ur. 1977) – reżyser teatralny, artysta wizualny. Tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Ukończył kurs reżyserii teatralnej w Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie. Po powrocie współpracował z TR Warszawa (jest m.in. autorem instalacji wideo „Aktorzy”). Przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów z nowych form eksperymentu w teatrze, m.in. w Instytucie Teatralnym i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Autor spektakli „Mała narracja”, „Prolog”, „Mapa”, eksplorujących nowe formy teatru dokumentalnego. Pisuje o sztuce nowoczesnej. Współpracuje z galerią BWA Warszawa.

Cykl „MY, MIESZCZANIE”

Wszyscy jesteśmy mieszczanami. No, prawie wszyscy. Wygląda na to, że w Polsce w końcu powstała silna klasa średnia. Nawet więcej: mieszczanie stali się u nas formacją dominującą. Tymczasem wciąż nie są tematem ani dla socjologów, ani dla artystów. Nie mamy zbyt wielu tekstów opisujących doświadczenie współczesnych polskich mieszczan, nie mamy przedstawień, filmów, wystaw. Przymiotnik „mieszczański” automatycznie uznawany jest za pejoratywny, a nowi mieszczanie żyją bez świadomości źródeł kultury mieszczańskiej, wartości, wokół których kategorię mieszczaństwa niegdyś ustanowiono. W ramach projektu „My, mieszczanie” spróbujemy choćby w niewielkim stopniu tę sytuację zmienić.

„My, mieszczanie” to przede wszystkim trzy premierowe spektakle teatralne. W ramach projektu odbędzie się również seria wykładów i dyskusji. Wezmą w nich udział m.in. Andrzej Leder, Henryk Domański, Jan Sowa, Przemysław Czapliński. „My, mieszczanie” to wspólny projekt Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Komuny// Warszawa. Kuratorem projektu jest Tomasz Plata.

MIEJSCA i DATY PREMIER:

POZNAŃ: 25.10.2014, godz. 20.00; Sala Wielka Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82; bilety: 24 zł

WARSZAWA: 7–9.11.2014, godz. 19.00; Komuna// Warszawa, ul. Lubelska 30/32; bilety: 15/25 zł

Dofinansowanie:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoUrząd Miasta PoznaniaUrząd m.st. Warszawy

ministerstwo_klogo_POZnan_PL_prawa_www_RGBszyld_herb_syr_pol

Patronat:

Gazeta WyborczaNotes na 6 TygodniDidaskaliae-teatr.plWTKepoznan.plRadio AferaIKS

z10705821Q,Gazeta-Wyborcza-Logonotes-logo2012Didaskalia-logoe-teatr.pllogo_wtk_210x2101epoznan_logmenuaferaIks_logo

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x