Home / aktualności / „Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc” ponownie w Komunie//Warszawa

„Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc” ponownie w Komunie//Warszawa

Komuna//Warszawa zaprasza w dniach 6 – 7 grudnia 2014 na kolejne pokazy spektaklu „Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

To nie jest teatr dla młodzieży. A przynajmniej nie tylko. Reżyserka Weronika Szczawińska z autorką scenariusza Agnieszką Jakimiak potraktowały „Jeżycjadę” absolutnie serio. W powieściowym cyklu Małgorzaty Musierowicz zobaczyły przede wszystkim ważny dokument epoki: jedyny w swoim rodzaju zapis świadomości rodzimej klasy średniej w czasach ustrojowego przełomu. Co polscy mieszczanie myśleli o sobie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat? Kim chcieli być? Wokół jakich wartości organizowała się ich wyobraźnia? Jakie książki czytali? Jakich płyt słuchali? Jakie jedli zupy? „Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc” to wyprawa w poszukiwaniu odpowiedzi na podobne pytania. Spektakl, tak jak literacki oryginał, romansuje z konwencją kultury popularnej, przeobraża się w rockowy koncert, każdemu odcinkowi „Jeżycjady” poświęca się tu osobną piosenkę. W efekcie możemy mieć wrażenie, że o problemach polskich mieszczan śpiewa znudzony swym gwiazdorskim statusem Kurt Cobain. Nic dziwnego, że dominującym tonem przedstawienia staje się melancholijne wspominanie przeszłości.

„Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc” jest pierwszym z trzech przedstawień przygotowywanych w ramach cyklu „My, mieszczanie”, poruszającego temat: mieszczan, kondycji mieszczaństwa, współczesnej sytuacji klasy średniej. We współpracy z CK Zamek powstaną jeszcze dwa premierowe przedstawień teatralne w reżyserii Wojtka Ziemilskiego i Grzegorza Laszuka. Punktem wyjścia do każdej z realizacji teatralnych ma stanie się ważny tekst kultury, będący w przeszłości zapisem specyficznego doświadczenia mieszczańskiego, próbą opisu kondycji klasy średniej.

„Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc”
Koncepcja i reżyseria: Weronika Szczawińska
Tekst i dramaturgia: Agnieszka Jakimiak
Zespół: Natasza Aleksandrowitch, Romuald Krężel, Piotr Wawer jr, Krzysztof Kaliski
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Asystentka reżyserki/produkcji: Katarzyna Koślacz
Kurator: Tomasz Plata

6 – 7 grudnia 2014 (sobota-niedziela), g. 19.00
ul. Lubelska 30/32, Warszawa (Praga-Południe)
ceny biletów: ulgowy 15/ normalny 25 zł (do kupienia przed spektaklem)

Weronika Szczawińska
Reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Zrealizowała między innymi spektakle: Jackie. Śmierć i księżniczka na podstawie tekstu Elfriede Jelinek; Noże w kurach na podstawie tekstu Davida Harrowera; Białe małżeństwo na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza; Jak być kochaną według tekstu Agnieszki Jakimiak; Źle ma się kraj według autorskiego scenariusza pisanego wraz z Mateuszem Pakułą; RE//MIX Zamkow: 2 albo 3 rzeczy które o niej wiem według tekstu Agnieszki Jakimiak; Re-wolt na podstawie tekstu Anny Wojnarowskiej; Artyści prowincjonalni według tekstu Agnieszki Jakimiak, Geniusz w golfie według tekstu Agnieszki Jakimiak. Współautorka i dramaturżka projektów reżyserowanych przez Bartosza Frąckowiaka: W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych oraz Komornicka. Biografia pozorna.

Produkcja

poziom_podst

Koprodukcja

Drukowanie

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd m.st. Warszawy oraz Urząd miasta Poznań

ministerstwo_k

ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01

logo_POZnan_PL_prawa_www_RGB

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x