Home / aktualności / „Bunt” Romualda Krężela

„Bunt” Romualda Krężela

Czytanie performatywne tekstu Romualda Krężela „Bunt” będącego rezultatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Projekt „Bunt” próbuje określić mechanizm, jaki skłania ludzi do przyjmowania postawy buntu, bądź unikania jej, badając i analizując współcześnie wybuchające rewolucje. Arabska Wiosna, ruch Indignados w Hiszpanii, zamieszki w Grecji,Wielkiej Brytanii, Occupy Wall Street w USA. Protesty, manifestacje, zamieszki, a może rewolucje? Jak ustosunkować się do ostatnio wybuchających ruchów społecznych i jak je określić?

Czy uda się odkryć i zbadać mechanizmy kierujące konkretnym człowiekiem, które wyzwalają w nim potrzebę sprzeciwu, bądź go do niej zrażają. Czy takie mechanizmy w ogóle istnieją, a jeśli tak to czy współcześni protestujący z nich korzystają? Jak w tym kontekście rozumieć tekst „The Coming Insurrection” opublikowany w 2007 roku we Francji przez kolektyw aktywistów „Niewidzialny Komitet”. Jako ideologiczny manifest? Jako podręcznik współczesnego rewolucjonisty? A może efekt zbyt odważnej wyobraźni grupki aktywistów społecznych? I w jaki sposób ten teks będzie rozumiany w Polsce?

Czy dziś rzeczywiście nie sprzeciwiamy się, bo jesteśmy systematycznie znieczulani przez władzę? Czy buntują się tylko najbardziej czujne jednostki?

Czytanie performatywne jest prezentacją nie tylko tekstu, ale także metod performatywnych, jakie będą wykorzystywane w przyszłym spektaklu.

 

tekst, koncepcja, przygotowanie, reżyseria: Romuald Krężel

aktorzy: Romuald Krężel, Anna Wojnarowska

w tekście wykorzystano tłumaczone na język polski fragmenty tekstu „The Coming Insurrection”

WSPÓŁPRACA PRZY PROJEKCIE – Stowarzyszenie Działań Twórczych REPUBLIKA WARSZAWA

ZREALIZOWANO W RAMACH STYPENDIUM MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

logo mkidn

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x