Home / aktualności / „Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc” jednym z wydarzeń roku 2014!

„Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc” jednym z wydarzeń roku 2014!

W Dwutygodniku:

„Weronika Szczawińska
W mijającym roku stworzyła dwa spektakle, w których jej język teatralny został w pełni wyartykułowany i osiągnął poziom mistrzowski. Krakowski „Geniusz w golfie” Agnieszki Jakimiak to spektakl błyskotliwy i ironiczny, niepokorny i w pełni świadomy medium teatralnego. Warszawsko-poznańska „Jeżycjada” z Komuny// Warszawa to brawurowy koncert ze znakomitą muzyką Krzysztofa Kaliskiego i błyskotliwymi tekstami Agnieszki Jakimiak. Ta ironiczna wiązanka mieszczańskich hitów na długo pozostaje w głowie. Czekam na płytę!”.

(Paweł Soszyński)

W Gazecie Wyborczej:

„Brawurowy teatralny koncert z pogranicza punka i indie. Szczawińska śledzi kołtuństwo żelaznego kanonu polskiej literatury dziewczęcej – sagi Małgorzaty Musierowicz. Wraca do lektury z dzieciństwa i dostrzega, że w powieściowym świecie nie ma seksu, pogardza się ludźmi z awansu, a kobiety, które nie są zainteresowane macierzyństwem, to wariatki. Z tym że „Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc” z Komuny Warszawa to żadna ponura mowa oskarżycielska ani tym bardziej akademicka analiza. Wyparcie i neurozę leżące u podstaw mieszczańskiego światopoglądu Szczawińska pokazuje z błyskotliwym i nieco absurdalnym poczuciem humoru. Razem z Agnieszką Jakimiak i Krzysztofem Kaliskim książkowy cykl zamienili na piosenki, które zasługiwałyby na płytowe wydanie. Jak choćby „Opium w rosole” przerobione na psychodeliczny song z refrenem „Pijemy herbatę” jako powracającą odpowiedzią na wszystko, co mogłoby rodzinę Borejków zaskoczyć albo zmienić (recenzja spektaklu TUTAJ…)”.

(Witold Mrozek)

W uzasadnieniu nominacji dla reżyserki, Weroniki Szczawińskiej do Paszportów Polityki „Krytycy nominujący do Paszportu POLITYKI docenili ostatnie dokonania reżyserki, w których analizuje legendę Konrada Swinarskiego i portret mieszczaństwa w powieściach Małgorzaty Musierowicz. „Za wyjątkowy, spójny i konsekwentny język teatralny niezależny od mód; za »Jeżycjadę« przepisaną na wywrotowy koncert o mieszczańskiej neurozie i wyparciu…”.
Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x