Festiwal „My mieszczanie”

mieszczanie

Na ile mieszczańskie wartości są nam bliskie? Możemy to sprawdzić podczas nadchodzącego festiwalu „My, mieszczanie”, organizowanego przez Komunę// Warszawa.

Mieszczanie stali się u nas formacją dominującą. Tymczasem wciąż nie są tematem ani dla socjologów, ani dla artystów. Nie mamy zbyt wielu tekstów opisujących doświadczenie współczesnych polskich mieszczan, nie mamy przedstawień, filmów, wystaw – mówi kurator Tomasz Plata. Diagnoza ta stała się punktem wyjścia interdyscyplinarnego przedsięwzięcia, obejmującego, poza przedstawieniami teatralnymi, badania socjologiczne i historyczno-kulturowe. Na program festiwalu „My, mieszczanie” składają się debaty i trzy spektakle, które na różne sposoby poruszają tytułowy temat mieszczaństwa i kondycji współczesnej klasy średniej – wszystkie wydarzenia od 28 lutego do 15 marca w siedzibie Komuny// Warszawa.

Każde z przedstawień oparte jest na jednym z ważnych tekstów kultury, dotyczących doświadczenia mieszczańskiego – i proponuje jego krytyczną lekturę, przewrotną interpretację. Festiwal otworzy spektakl nominowanej do Paszportów Polityki 2014 reżyserki Weroniki SzczawińskiejTeren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc. Powszechnie znana i lubiana saga Małgorzaty Musierowicz rozłożona zostanie na części pierwsze i przekształcona w brawurowy koncert rockowy. W PIGMALIONIE Wojtka Ziemilskiego nie zobaczymy łzawej historii o dziewczynie z ludu wykształconej przez szlachetnego profesora na prawdziwą burżujkę. Czerpiąc ze słynnej powieści George’a Bernarda Shawa, reżyser proponuje opowieść o treningu, który musi przejść każdy z nas, aby móc uczestniczyć w kulturze. Ostatni spektakl festiwalu, TOCQUEVILLE. ŻYCIE CODZIENNE PO WIELKIEJ REWOLUCJI, w reżyserii Grzegorza Laszuka, inspirowany jest życiem i tekstami Alexisa de Tocqueville’a, XIX-wiecznego polityka i filozofa. To próba sprawdzenia, czy refleksja nad rodzącą się w młodych Stanach Zjednoczonych klasą średnią, zawarta w słynnej książce „O demokracji w Ameryce”, pozostaje aktualna we współczesnej Polsce.

FESTIWAL „My, mieszczanie”:

Teren badań: literatura dziewczęca z poznańskich Jeżyc
reż. Weronika Szczawińska
28.02. 2015, 1.03. 2015, g. 19.00

PIGMALION
reż. Wojtek Ziemilski
7-8.03.2015, g. 19.00

TOCQUEVILLE. ŻYCIE CODZIENNE PO WIELKIEJ REWOLUCJI
reż. Grzegorz Laszuk
14-15.03.2015. g. 19.00

Komuna// Warszawa, ul. Lubelska 30/32, Warszawa

bilety: 20 – 30 zł, rezerwacja: rezerwacja@komuna.warszawa.pl

UWAGA: rezerwacje należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spektaklem. Później zostaną anulowane.

www.komuna.warszawa.pl

Patronat medialny: Gazeta Stołeczna, TOK FM, Aktivist, Zwykłe życie, Nowa Warszawa,  O.pl Polski Portal Kultury, Magazyn Purpose, Mówią Na Mieście, Teraz Teatr, e-teatr.pl. Didaskalia, Notes na 6 tygodni.

stoleczna-logotokfmaktivist_logonw-logo11o_pl_logopurpose logo_plmowia na miescie logoteraz teatr logoe-teatrdidaskalianotes

„My, mieszczanie” to wspólny projekt Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Komuny// Warszawa.

cropped-cropped-kw-na-www1.jpg

poziom_podst

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k