Home / aktualności / Ostatni weekend z Mieszczanami…

Ostatni weekend z Mieszczanami…

TOCQUEVILLE_fot._Ewelina_Ciuchta

Program debat:
15.00-16.15
O gustach się nie dyskutuje. Teatr mieszczański
udział wezmą: Witold Mrozek, Maciej Nowak, Małgorzata Dziewulska

16.30-17.45
Prześniona rewolucja?
udział wezmą: Michał Sutowski, Jarosław Makowski, Tomasz Plata (kurator Festiwalu My, Mieszczanie)

18.00-19.00
Ruchy miejskie, urzędnicy i sposoby mówienia o mieście i mieszczaństwie
udział wezmą: Jan Mencwel, Hanna Gill-Piątek, Grzegorz Lewandowski, Michał Wybieralski, Jarosław Jóźwiak

Koncepcja: Arek Gruszczyński

NA DEBATY WSTĘP WOLNY

„Tocqueville. Życie codzienne po wielkiej rewolucji”

Koncepcja i reżyseria: Grzegorz Laszuk
Obsada: Romuald Krężel, Anna Wojnarowska, zespół Komuny//Warszawa
Muzyka: Bartłomiej Rączkowski, współpraca: Bolek Błaszczyk, Katarzyna Czernichowska, Olga Owczynnikow, Julia Kubica, Filip Rzytka, Wojciech Walczak
Reżyseria świateł: Karolina Gębska
Kostiumy: Ewelina Ciuchta
Koordynacja produkcji: Piotr Szczygielski
Kurator: Tomasz Plata

Ostatnie z przedstawień cyklu „My mieszczanie” inspirowane jest życiem i tekstami Alexisa de Tocqueville’a, XIX-wiecznego polityka i filozofa. To próba sprawdzenia, czy refleksja nad rodząca się w młodych Stanach Zjednoczonych klasą średnią, zawarta w najsłynniejszej książce Tocqueville’a, „O demokracji w Ameryce”, pozostaje aktualna we współczesnej Polsce. Komuna// Warszawa, tropiciel upadłych rewolucji bada, czy społeczeństwo pospolitych problemów i małych radości marzy już tylko o dobrobycie, czy też jego bezwład jest siłą powstrzymującą świat przed upadkiem i czasem popychającą go ku nowym celom.

Życie Alexisa de Tocqueville’a jest potencjalnie fascynującą opowieścią: arystokratyczne pochodzenie, wyprawa do Ameryki, mezalians małżeński, kariera parlamentarna i rządowa, udział w rewolucji 1848 roku, sława jednego z najwybitniejszych umysłów epoki… A jednak coś poszło nie tak. Może autorzy jego biografii nie mieli talentu albo on sam – zbyt ambitny, wyniosły, chorowity i mało towarzyski – nie pozostawił po sobie dobrych wspomnień, a jego życie było nudne i przewidywalne.

A może stało się tak, jak wizjonersko opisał w „O demokracji w Ameryce” – po rewolucji, w społeczeństwie równych obywateli i obywatelek, nie będzie już Wielkich Ludzi ani Wielkich Idei, będzie za to krzątanina wokół małych domowych spraw, robienie interesów, troska o dobrobyt – czyli codzienność klasy średniej (mieszczaństwa). Tocqueville czuł niechęć do tych nowych czasów, ale jego przenikliwy umysł odczytywał nowe wzory, według których miał się rozwijać świat. I był tym odkryciem zafascynowany.

BILETY: 20 ZŁ ULGOWY, 30 ZŁ NORMALNY,

KASA OTWARTA  NA GODZINĘ PRZED SPEKTAKLEM W SIEDZIBIE TEATRU.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x