Home / aktualności / Spektakl Teatru Trans-Atlantyk „ALBUM KARLA HÖCKERA” 11 maja

Spektakl Teatru Trans-Atlantyk „ALBUM KARLA HÖCKERA” 11 maja

11 maja o godzinie 15.30 zapraszamy na pokaz spektaklu Teatru Trans-Atlantyk „Album Karla Höckera”, inspirowanego zdjęciami pochodzącymi z osobistego albumu oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

„Album Karla Höckera”

11 maja (poniedziałek), g. 15.30 (spektakl rejestrowany, dokładna godzina rozpoczęcia może ulec zmianie)

Reżyseria: Paul Bargetto

Dramaturg: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Produkcja: Agata Balcerzak
Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska
Występują: Helena Chorzelska, Marta Król Krzysiek Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomek Sobczak

Więcej o spektaklu:

Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie otrzymało w 2006 roku album, zawierający 116 zdjęć.   Był to osobisty album oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Fotografie przedstawiają wyższych oficerów SS oraz ich asystentki z obozu podczas wypoczynku w ośrodku zwanym Solahuette, położonym około 20 km od Auschwitz oraz w czasie oficjalnych spotkań w obozie. Na zdjęciach pojawia się wiele ważnych postaci: dr Josef Mengele, Rudolf Hoess, Rochard Baer i Josef Kramer. Nie ma na nich natomiast więźniów ani żadnych obrazów z obozu śmierci.

Paul Bargetto z zespołem Teatru Trans-Atlantyk we współpracy z Heleną Chorzelską i Krzysztofem Polkowskim oraz dramatopisarką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk realizują spektakl, oparty na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego. Końcowy rezultat będzie połączeniem teatru i multimediów, kreatywnej interpretacji materiałów źródłowych i dokumentalnych badań.

Paul Bargetto o projekcie:
Album Höckera przynosi unikalne spojrzenie na historię Holocaustu i jego sprawców. Zamiast nieludzkich potworów, pokazuje ludzi zrelaksowanych, śpiewających, bawiących się z psami, flirtujących, śmiejących się, a nawet dekorujących świąteczną choinkę. Wierzymy, że aktor jest dokumentalistą o unikalnych umiejętnościach, potrafiącym czytać obraz fotograficzne i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie.

***

Hair Concept: JAGA HUPAŁO _born to create hair styling: JAGA HUPAŁO BORN TO CREATE / Jaga Hupało , Paweł Przygocki , Olga Belka , Wojtek Golik , Norbert Afek

Projekt jest współorganizowany przez culture.pl, Sopot Non-FictionBemowskie Centrum Kultury