Home / aktualności / Instalacja „Diuna 1961” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w najbliższą sobotę!

Instalacja „Diuna 1961” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w najbliższą sobotę!

26 września (sobota), o godzinie 21.30 Komuna// Warszawa zaprasza na prezentację instalacji „Diuna 1961” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

„Diuna 1961”
26.09.2015 (sobota), g. 21.30
Teatr Polski w Bydgoszczy (górne foyer)

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

W Bydgoszczy Komuna// Warszawa pokaże fragmenty fragmentów spektaklu „Diuna 1961” w formie instalacji z udziałem aktorów. To przedsmak nowego spektaklu Komuny// Warszawa pod tym samym tytułem, którego premiera odbędzie się w Warszawie w grudniu. Instalacja pokazywana była również w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie KURZ / DUST / غبار, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, we wrześniu b.r.

Oryginalna „Diuna” Franka Herberta to niemal operowy epos. „Diuna 1961” Komuny// Warszawa to opera mówiona, libretto niemożliwej całości. Pierwszy tom cyklu Herberta ukazał się w 1965 roku, zatem „Diuna 1961” to zapowiedź wizji…To z założenia opowieść niedokończona, spektakl we fragmentach. Poszukiwanie śladów Franka Herberta – autora oryginalnej „Diuny” – w irańskim mieście Jazd, nie może zakończyć się sukcesem. Frank Hebert nigdy przecież nie był w Iranie… Ale samo poszukiwanie rodzi pytania, tworzy fakty. Gromadzi wiele drobnych elementów, odpryski wizji, mapuje ścieżki na pustyni, które nie prowadzą do żadnego celu.

Cykl „Diuna” uznawana jest za jedną z najlepszych książek S-F. Specyficzna wielowątkowa i dygresyjna narracja powieści wykracza poza uwarunkowania tego gatunku literackiego. Pisana w latach 60. i 70. powieść wizjonersko wpisuje się w najważniejsze debaty filozoficzne i geopolityczne początku XXI wieku. Główne wątki książki to: kontrolowane hodowle genetyczne, wyczerpujące się zasoby energetyczne, mieszanie kultur i cywilizacji, przetrwanie/rozwój ludzkości. Komuna// Warszawa na kanwie książki Franka Heberta buduje filozoficzny esej teatralny o przyszłości.

Część filmową spektaklu zrealizowano w Iranie z wykorzystaniem instalacji scenograficznej zaprojektowanej przez irańską artystkę Negar Farrajani.

 

Koprodukcja: Teatr Polski w Bydgoszczy

Współpraca: Negar Farajiani

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x