Home / aktualności / RE//MIX „Paradise now? The Living Theatre” w Tel Awiwie!

RE//MIX „Paradise now? The Living Theatre” w Tel Awiwie!

14 oraz 15 października Komuna// Warszawa pokazuje RE//MIX „Paradise now? The Living Theatre” na Tmuna International Festival wTel Awiwie!

Informacja na stronie Polskiego Instytutu w Izraelu

Strona festiwalu 

O spektaklu:

Paradise Now? RE//MIX Living Theatre

reżyseria: Komuna//Warszawa
występują: Komuna//Warszawa
premiera: 3 listopada 2013

Od premiery „Paradise Now!” w wykonaniu słynnego The Living Theatre w 1968 roku minęło kilkadziesiąt lat. Zdjęcia nagich aktorów biorących udział w spektaklu, nawołujących do anarchistycznej rewolucji tutaj i teraz, stały się ikonami rewolty lat 60. Komuna// Warszawa sprawdza, co się zmieniło od tego czasu w teatrze i w polityce.
Co jest prawdą w artystycznym zaangażowaniu, a co spektaklem dla publiczności? Czy sztuka partycypacyjna ma sens? Jak sztuka nie zmienia świata?

The Living Theatre ponad rok temu został eksmitowany ze swojej siedziby w Nowym Jorku. Judith Malina – liderka grupy – niedawno zmarła. Wzięła udział w nagraniach do premierowych pokazów w 2013 roku, pokazywanych podczas spektaklu.
THE LIVING THEATRE
Alternatywny teatr założony w 1947 roku w Nowym Jorku przez aktorkę Judith Malinę oraz poetę, malarza i performera Juliana Becka. Działania grupy słynęły z bezkompromisowości, awangardowej estetyki, eksponowania cielesności oraz pracy kolektywnej. Ich największe dzieło „Paradise Now”, wystawione w 1968 roku w Awinionie, doprowadziło do zamieszek. Spektakle teatru były radykalne, niosły anarchistyczne i pacyfistyczne przesłanie. Spektakl „Mysteries and Smaller Pieces” w roku 1964 zapoczątkował w teatrze awangardowym rozwój idei współuczestnictwa widza w spektaklu. Koncepcja ta rozwijana jest do dziś przez teatry na całym świecie. W latach 60. nadrzędnym celem The Living Theatre stało się przekształcenie społeczeństwa z rywalizującej, hierarchicznej struktury w zwartą, współpracującą grupę ludzi. Spektakle miały być impulsem do nadchodzącej przemiany społecznej.

 

RE// MIX
W cyklu realizowanym w latach 2010-2014 Komuna//Warszawa prezentowała nowe interpretacje klasycznych dzieł, z dziedziny teatru, tańca, literatury i filmu. Dzieła te, niektóre już lekko zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się teatrem interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu sztuk wizualnych, performance art i działań społecznych. Pomysłodawcą cyklu jest Tomasz Plata,
a podsumowaniem cyklu jest książka RE//MIX pod redakcją Tomasza Platy oraz Doroty Sajewskiej, wydanej wspólnie przez Instytut Teatralny, Komunę//Warszawa oraz Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat:

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x