Home / aktualności / PREMIERA „ARYSTOKRATÓW”

PREMIERA „ARYSTOKRATÓW”

 

Screen Shot 2015-10-29 at 09.58.44

7 i 8 listopada (sobota–niedziela) Komuna// Warszawa zaprasza na premierę „Arystokratów” Łukasza Chotkowskiego, Magdy Hueckel, Tomasza Śliwińskiego oraz Stefana Węgłowskiego. Bohaterami dwóch kolejnych pokazów – połączenia filmu dokumentalnego, instalacji muzycznej, sztuki performance i teatru – będą Krzysztof Niemczyk i Małga Kubiak, postaci wyjątkowe, odmieńcy, którzy mimo wykluczenia, w imię swoich wartości nie ugięli się pod społeczną presją. Twórcy „Arystokratów” postawią pytania o wolność artystyczną w dzisiejszym świecie, prawo do rebelii, prawo do eksperymentu, prawo do ekscesu, prawo do poszukiwań, prawo do przekroczenia. Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu Komuny// Warszawa, „Przyszłość ciała”.

„ARYSTOKRACI”

CHOTKOWSKI / HUECKEL / ŚLIWIŃSKI / WĘGŁOWSKI
Konsultacja artystyczna: Maja Kleczewska
obsada: Monika Niemczyk, Małga Kubiak, Dawid Rafalski, Kim Lee

7–8 listopada 2015 (sobota–niedziela), g. 19.00

ceny biletów: ulgowy 15/ normalny 25 zł (do kupienia przed spektaklem)
rezerwacje: rezerwacja@komuna.warszawa.pl (do odbioru pół godziny przed spektaklem)
ul. Lubelska 30/32, Warszawa

[Wydarzenie przeznaczone dla widzów dorosłych]

„Arystokraci” to rezultat projektu badawczego poświęconego ludziom, którzy tak jak Krzysztof Niemczyk i Małga Kubiak nie ugięli się pod społeczną presją. Wykluczyli się lub zostali wykluczeni ze społeczeństwa w imię swoich wartości, pochodzenia, koloru skóry, narodowości, przekonań politycznych i religijnych. Ze swojej odmienności uczynili siłę. Według Diane Arbus, amerykańskiej fotografki, „odmieńcy urodzili się ze swoją traumą. Już zdali życiowy egzamin. To arystokraci”.

„Arystokraci” 1 (7 listopada)
Kim był Krzysztof Niemczyk (1938–1994), krakowski artysta (malarz, sytuacjonista, pisarz, performer), autor powieści „Kurtyzana i pisklęta”, która przeszła w Polsce bez większego echa, podczas gdy we Francji okrzyknięto ją jednym z największych dzieł literatury polskiej drugiej połowy XX wieku? To „artysta niepokorny, przeklęty”, „uroczy w wichrze pomysłów”, „postać olśniewająca i przerażająca w autodestrukcji”, „radykalny przykład zespolenia życia ze sztuką”, „samobójca społeczny”, „geniusz”, „ikona niezależności”. Osoba rzucająca otoczeniu niezwykłe wyzwania. Tadeusz Kantor powiedział o nim: „Nie myślcie, że jakiekolwiek społeczeństwo byłoby zdolne go zaakceptować”.
Tego wieczoru Monika Niemczyk, charyzmatyczna aktorka i siostra Krzysztofa, zaprezentuje fragmenty książki „Kurtyzana i pisklęta”. Zostaną też odtworzone działania performerskie Niemczyka oraz pokazane fragmenty filmu realizowanego przez Magdę Hueckel i Tomasza Śliwińskiego na temat życia i twórczości Niemczyka.

Obsada: Monika Niemczyk, Dawid Rafalski
Muzyka na żywo: Stefan Węgłowski
Wideo: Magda Hueckel, Tomasz Śliwiński
Operatorzy kamery: Tomasz Szołtys, Magda Hueckel, David Tejer
Prowadzenie dyskusji: Mike Urbaniak
Goście: Kamil Sipowicz, Katarzyna Rosłaniec, Marika Kuźmicz (Fundacja Arton)
Wykorzystane fragmenty wywiadu z Andrew Solomonem

„Arystokraci” 2 (8 listopada)
Małga Kubiak, diwa undergroundu, nazywana w Nowym Jorku damą generacji neo-beatowej. Reżyserka niezależnych filmów, performerka, aktorka, pisarka, wokalistka, malarka, która od 30 lat działa pomiędzy Szwecją, Warszawą, Berlinem, Nowym Jorkiem. Artystka totalna, legenda. Córka poety Tadeusza Kubiaka. Podczas drugiego wieczoru Małga Kubiak zmierzy się ze śmiercią swojej matki Danuty Kubiak, zaprezentuje fragmenty swoich filmów, performansów oraz wiersz swego ojca „Szczur”. Ten wiersz „to cały mój ojciec, pełna dekadencja, która weszła we mnie jak w gąbkę. Jestem pod olbrzymim wpływem ojca, przebywałam z nim od urodzenia, weszłam w jego świat i w nim pozostałam. Literatura mnie porywała. W tym «Szczurze» jest sprzeciw wobec konsumpcji, życia materialnego, tam są stare rupiecie na strychu i szczury, które się pieprzą. I człowiek, który się powiesił w desperacji. Dla mnie to jest piękne” (z wywiadu Katarzyny Bielas dla Dużego Formatu GW, 2008).

Obsada: Małga Kubiak, Dawid Rafalski, Kim Lee
Muzyka na żywo: Stefan Węgłowski
Wideo wywiady: Magda Hueckel, Tomasz Śliwiński
Operatorzy kamery: Weronika Bilska, Magda Hueckel

WIĘCEJ O 3-LETNIM CYKLU „PRZYSZŁOŚĆ”, w ramach którego prezentowana jest seria „PRZYSZŁOŚĆ CIAŁA”

Według niektórych teorii socjologiczno-futurologicznych przywiązanie ludzkości do zachowania status quo sprawia, że świat będzie się zmieniać ewolucyjnie i nie czekają nas rewolucje. Są jednak inne możliwości: zbudowanie lepszego świata albo katastrofa. Idee, napięcia i procesy, które zadecydują o kształcie przyszłości, najprawdopodobniej już się narodziły – potrzeba tylko wizjonerskiego spojrzenia, by je zobaczyć, zbadać i nazwać. O taką refleksję Komuna// Warszawa poprosiła artystów i artystki, którzy korzystając z narzędzi sztuki, nadadzą teoretycznym spekulacjom formę dzieła i zarysują możliwe lub zadadzą kluczowe pytania.

Produkcja: Komuna// Warszawa

Partner: Instytut Adama Mickiewicza

20150203_culture_logo_21

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd m.st. Warszawy

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k

Patronat:

url    imgres

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x