Home / aktualności / CEZARY IDZIE NA WOJNĘ

CEZARY IDZIE NA WOJNĘ

Opowieść performatywna  o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie jaką wypowiada on widmom wojny.

Druga premiera  teatralnego  cyklu „Przed wojną / Wojna / Po wojnie”.

reżyseria: Cezary Tomaszewski

występują: Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk

realizatorzy: Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży), Antoni Grałek, Tomasz Kowalski, Justyna Wąsik * (stypendystka Prezydenta Miasta Lublin), Klaudia Hartung-Wójciak

Produkcja: Komuna// Warszawa

PREMIERA

8, 9 lipca 2017, g. 19.00

Komuna// Warszawa, Lubelska 30/32

//////////////////////

„Przed wojną / Wojna / Po wojnie”, to nowy, 3-letni cykl Komuny//Warszawa opisujący permanentny stan, w jakim znajduje się świat.

Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: „trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać”.

Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy woja może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

K//W będzie opowiadać o wojnie i wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce i cenie przetrwania.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy.

Scenariusz przygotowany przez Justynę Wąsik powstał w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

LOGO 700 POZIOM