Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

7 pieśni o awangardzie reż. G. Laszuk

13 stycznia g. 19:00 - 20:00

„Siedem pieśni o awangardzie” – wspólny projekt Komuny// Warszawa i Instytutu Teatralnego – to powrót do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20. To elegia, ale i hymn na cześć awangardy. W rekonstrukcjach teatralnych scenografii XX wieku i postulatach artystów z tamtych lat twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii?

Premiera „Siedmiu pieśni…” powstała w ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu ODZYSKANA AWANGARDA
///////////////////////////////////////////
13 stycznia, g. 19.00
14 stycznia, g. 19.00

Lubelska 30/32, wejście od wewnętrznego podwórka

///////////////////////////////////////////
Bilety na ewejściówki

//////////////////////////////////////////
W „Siedmiu pieśniach o awangardzie” artyści Komuny// Warszawa dokonają symbolicznej rekonstrukcji teatralnych scenografii, a powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwolą przywołać idee teatralnej awangardy tamtych lat – także w kontekście zaangażowania politycznego, burzenia teatralnej iluzji i bezpośredniej rozmowy twórców z widzami.
Awangardowe manifesty często definiowane są jako wizje lepszego świata. Ale czasami te same manifesty interpretować można jako ucieczkę przed pędzącym na oślep walcem historii. Bez względu na to, która z tych interpretacji jest właściwa, awangarda zawsze kieruje się KU PRZYSZŁOŚCI.
– Patronat honorowy nad obchodami stulecia awangardy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Może to ironia losu, a może znak czasu i ostateczny sygnał, aby pojęcie awangardy umieścić wśród eksponatów archeologicznych wymarłych kultur? Władza zwykle walczy z awangardą, bo ta zwykle walczy z władzą. Czy zatem duch awangardy umarł ostatecznie? – zastanawiają się twórcy.

Sztuka.
Która nie jest oddzielona od praktyki życiowej.
Lecz się w niej zawiera.
Traci wraz z dystansem.
Do praktyki życiowej.
Zdolność do krytykowania tej praktyki.
Teatr powinien zostać w teatrze.
Miejscem sztuki jest galeria.
Życie jest na zewnątrz.
I wtedy mogą siebie sobie opowiadać.
Bez naiwnej wiary w podbijanie nowych terytoriów.
Opowiadać wyobrażenia przyszłości.
Albo przestrzegać neofitów naukami przeszłości.

„Siedem pieśni o awangardzie” to jedno z dwóch wydarzeń artystycznych (drugim jest projekt „Ave. Działanie na kroki, megafony, flagi, okrzyki i race” Roberta Rumasa), towarzyszących międzynarodowej konferencji „Przestrzenie Awangardy / Spaces of the Avant-garde” w ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu ODZYSKANA AWANGARDA.
W trwający przez cały rok 2017 projekt badawczy zaangażowani są zarówno teoretycy jak i artyści poszerzający tradycyjną ścieżkę badań akademickich o działania artystyczne inspirowane awangardowymi praktykami I połowy XX wieku.

„Siedem pieśni o awangardzie”
Występują gościnnie:
Halszka Sokołowska
Anna Wojnarowska

światła: Karolina Gębska
wideo: Adrian Cognac
współpraca scenograficzna: Piotr Szczygielski

Organizator

Komuna/Warszawa
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/komunawarszawa/

Miejsce

Komuna/Warszawa
Lubelska 30/32
Praga, 03-802 PL
+ Google Map