• To event minęło.

Orientation in 100 revolutions – Siniša Ilić i Bojan Djordjev

8 grudnia g. 19:00 - 20:30

Komuna// Warszawa zaprasza na spotkanie z serbskimi artystami: Sinišą Ilić i Bojanem Djordjev, współzałożycielami platformy artystycznej i teoretycznej TkH (Walking Theory) w Belgradzie. Częścią spotkania będzie akcja performatywna Orientation in 100 revolutions oraz pokaz innych prac w formie instalacji przestrzennej.

Komuna// Warszawa
Lubelska 30/32
8 grudnia, g. 19.00
Wstęp wolny

Studio orientacji (Orientation studio) to akcja performatywna Orientacja w 100 rewolucjach (Orientation in 100 revolutions). Będzie temu towarzyszyć pokaz kilka innych najnowszych prac artystycznych w formie instalacji przestrzenej, a także krótkie spotkanie przedstawiająca praktyki artystyczne autorów. Studio orientacji będzie otwarte 8 grudnia od godziny 19:00 zaś 9 grudnia będzie możliwe do obejrzenia przed i po przedstawieniu Komuny Warszawa.

Orientacja w 100 rewolucjach – akcja performatywna

Orientacja na 100 obrotów (Orientation in 100 revolutions) bada pojęcie re-materializacji jako narzędzia w celu wyobrażenia całości świata i zrozumienia jego rewolucyjnego potencjału. W jaki sposób myśleć całość, jak zmaterializować ją jako fakt przestrzenny w przestrzeni artystycznej? W charakterze hipotezy umieszcza się ogromny obraz w przestrzeni artystycznej tak, aby pokrywał całą podłogę lub ściany, domagając się, aby osoby, które dzielą z nim przestrzeń, weszły z nim w interakcję. Matryca tekstowa, kolejny element pracy, zbiera i systematyzuje listę rebelii, powstań, protestów, zamieszek i masowych wystąpień, jakie miały miejsce w ciągu 100 lat od Rewolucji Październikowej 1917 roku. Taka chronologiczna lista śledzi nieprzerwany niemal ciąg ruchów społecznych i fizycznego przemieszczania się ludzi aż do czasów współczesnych. Ich przyspieszenie, które doprowadzi w końcu do synchroniczności i kompletności, mogło już mieć miejsce, lecz umknąć nam z braku politycznej orientacji. Abstrakcyjne formy na gigantycznym obrazie i chronologia rewolucji tworzą wspólnie rodzaj mapy. Odległe bądź niedawne wydarzenia historyczne wchodzą w kontekście performatywnym w rozmaite relacje z obrazem, tworząc propozycję narzędzia politycznej orientacji.

Bojan Djordjev i Siniša Ilić współpracowali przy wielu projektach artystyczno-badawczych na przecięciu sztuk wizualnych, performansu i teatru. Obaj należą do założycieli platformy artystycznej i teoretycznej TkH (Walking Theory) w Belgradzie.

Bojan Djordjev (ur. 1977 w Belgradzie) jest twórcą performansu zainteresowanym użyciem teatru jako machiny do przepracowania skomplikowanych propozycji dyskursywnych takich jak ekonomia, historia sztuki, polityka i teoria krytyczna. Odebrał wykształcenie w dziedzinie teatru i teorii sztuki w Belgradzie i Amsterdamie (DasArts). Prócz Belgradu jego prace były wystawiane w Berlinie, Brukseli, Amsterdamie, Nowym Jorku, Szanghaju, Wiedniu, Zurichu, Zagrzebiu, Rijece i Ljubljanie.

Siniša Ilić (ur.1977 w Belgradzie) jest artystą wizualnym, który poprzez różnorodne media zajmuje się zjawiskami i mechanizmy społeczne, eksplorując formy pracy, napięcia, przemocy społecznej i stanów niepewności. Ilić współpracuje z wieloma artystami i pracownikami kultury nad szeroką gamą projektów. Jego prace wystawiano w Belgradzie, Zagrzebiu, Ljubljanie, Paryżu, Jekaterynburgu, Londynie i Wiedniu.

Rezydencja współfinansowana ze środków Urzędu m.st. Warszawy oraz Instytutu Adama Mickiewicza

Data:
8 grudnia