Premiery Komuny// Warszawa w 2015 roku

„Przyszłość” to 3-letni cykl wydarzeń artystycznych Komuny// Warszawa.

Według niektórych teorii socjologiczno-futurologiczne przywiązanie ludzkości do zachowania status quo sprawia, że świat będzie się zmieniać ewolucyjnie i nie czekają nas rewolucje. Są jednak inne możliwości: zbudowanie lepszego świata albo katastrofa. Idee, napięcia i procesy, które zadecydują o kształcie przyszłości, najprawdopodobniej już się narodziły – potrzeba tylko wizjonerskiego spojrzenia, by je zobaczyć, zbadać i nazwać. O taką refleksję Komuna// Warszawa poprosiła artystów i artystki, którzy korzystając z narzędzi sztuki, nadadzą teoretycznym spekulacjom formę dzieła i zarysują możliwe lub zadadzą kluczowe pytania.

Sezon 2014 był poświęcony przyszłości Europy, swe prace zaprezentowali: Markus Öhrn „Bohaterowie przyszłości”; Weronika Pelczyńska, Iza Szostak, Magda Jędra „Europa. Śledztwo” oraz Komuna //Warszawa „Terry Pratchett. Nauki społeczne”.
Sezon 2015 jest poświęcony przyszłości ciała.

Co połączenie informatyki i biotechnologii oznacza dla definiowania człowieka jako jednostki? Co dla gatunku? Czy po homo sapiens powstanie homo technologicus? Jaki to będzie miało wpływ na społeczeństwo? Czy te działania są tylko zabawą bogatych, nową „eugeniką”, czy początkiem nowej ery? Czym będzie człowieczeństwo i ciało? Jakie będą wartości posthumanistycznej etyki? Refleksją na ten temat podzielą się: Agata Siniarska (premiera: czerwiec 2015) oraz Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski (premiera: listopad 2015) oraz Komuna// Warszawa (premiera: grudzień 2015).

Rok 2016 będzie podsumowaniem cyklu: tematem będą utopie, świat w roku 2089, kiedy nie będzie już widzów i twórców tych spektakli. Swój udział zapowiedzieli Monika Strzępka i Paweł Demirski.

PREMIERY W RAMACH CYKLU „PRZYSZŁOŚĆ CIAŁA”

tytuł:

„ […,] ”

Premiera: 5.06.2015

projekt: agata siniarska

kuratorka: marta keil

NIEKTÓRE CZYNNIKI WSPIERAJĄCE:

wytwarzanie: agata siniarska/ diego agulló/ książka/ światło/ dźwięk/ przestrzeń/ siegmar zacharias/ komputer/ mateusz szymanówka/ ania nowak/ thomas schaupp/ grzegorz laszuk/ cdn.
obsługiwanie: agata siniarska/ diego agulló/ publiczność/ cdn.

transmisja: książka/ ciało/ światło/ dźwięk/ przestrzeń/ kostium/ cdn.

W swoim najnowszym projekcie „ […,] “ Agata Siniarska – efekt eksperymentów na polu choreografii i cybernetyki – powraca z przyszłości, w której nie ma już deadline’ów, open calli, grantów i networków. Podczas trzech wieczorów w komunie// warszawa Siniarska podzieli się z widownią swoimi doświadczeniami związanymi z pracą na międzynarodowej scenie tańca współczesnego w latach 2007-2045.

Co stanie się, jeśli jeszcze bardziej poszerzymy pole choreografii? Jak to jest być ciałem bez organów, nie będąc skandynawskim choreografem średniego pokolenia (ang. emerged)? Jak będzie wyglądał świat, w którym Trisha Brown zapomni swój taniec, a taniec zapomni ją samą? Dlaczego powrót Piny Bausch na scenę w 2034 roku doprowadził do wielkiej katastrofy? Czy w przyszłości tancerze również będą śnić wyłącznie o elektronicznych kontach?

W […,] granica między science fiction a rzeczywistością społeczną jest czysto optyczną iluzją.

„ARYSTOKRACI 

CHOTKOWSKI / HUECKEL / ŚLIWIŃSKI / WĘGŁOWSKI
Konsultacja artystyczna: Maja Kleczewska
obsada: Monika Niemczyk, Małga Kubiak, Dawid Rafalski, Kim Lee

7-8.11.2015

Diuna 1961″, Komuna// Warszawa

31.12.2015

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd m.st. Warszawy

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k

 Patronat:

url    imgres

SPEKTAKLE W RAMACH CYKLU „STUDIO OTWARTE” – nowe miejsce pracy artystycznej oraz prezentacji prac performatywnych debiutantów i twórców najmłodszego pokolenia

„Mimika Fx”, reż. Martyna Miller

Premiera: 9.04.2015

dramaturgia: Tadeusz Koczanowicz
występują: Zyta Bujacz, Monika Łopuszyńska, Anna Szymoniak
muzyka: Martyna Miller, Monika Łopuszyńska
scenografia i kostiumy: Kasia Rysiak
choreografia: Szymon Osiński

„Mimika fx” to próba sprawdzenia i przepracowania źródeł teatru narodowego – pierwszej polskiej opery „Krakowiacy i górale” oraz „Mimiki”, czyli napisanego również przez Wojciecha Bogusławskiego, podręcznika gry aktorskiej. Nacjonalistyczny męski wzór ciała zostaje zdekodowany poprzez trening i taniec innych ciał, które odgrywając te wzory jednocześnie je przekraczają, uwalniając w tym powtórzeniu ich rewolucyjną energię. Wpisanie tekstów Bogusławskiego we współczesne ciało poprzez choreografię, trening i elektroniczną muzykę, pozwala zmierzyć się z tradycją pochodzącą z teatru jego własnymi środkami, a dzięki temu spojrzeć wyraźniej na pozateatralne treści, symbole i mity, których tradycja ta stała się zakładniczką.

„trema”

Premiera: 30.05.2015

utwór wizualny

Magdalena Angulska, Mateusz Choróbski, Norbert Delman, Anna Jochymek, Tymon Nogalski

Przestrzenie Komuny// Warszawa nie posiadają jednoznacznej przynależności znaczeniowej i są związane z teatrem jedynie poprzez kontekst budynku, przez co pozwalają budować niezależne, samoistniejące fragmenty. Niejednoznaczne, jak charakter uczucia/zjawiska, jakim jest trema.

Trema.
Przyspieszony oddech, drżenie mięśni, wydzieliny gruczołów, dyszenie, tiki nerwowe – te pierwotne objawy zapowiadają pojawienie się pierwszego, zaplanowanego ruchu.
Określenie się.
Mimo, że tremę możemy rozpoznać jako uczucie chwilowe i efemeryczne, jej nadejście wiąże się  z szeregiem procesów – czasem niepożądanych i niekonieczne łatwych do rozpoznania przez samego stremowanego. Nie jest ona jednak zawsze stanem negatywnym, pozwala się skupić i odciąć od bodźców zewnętrznych. Moment przed wejściem na scenę bywa bolesny i inspirujący zarazem. Tym bardziej fascynujący, że niewidoczny dla nikogo.

Na tych wrażeniach bazuje utwór wizualny skomponowany wspólnie przez: Magdalenę Angulską, Mateusza Choróbskiego, Norberta Delmana, Annę Jochymek, Tymona Nogalskiego.

„When they travel at the speed of light, ALONG the light…”

Sonia Borkowicz
Alexander Chernyshkov
Hygin Delimat
Marina Poleukhina

Premiera: 25-26.09.2015

„Robotnik niematerialny”, Małgorzata Wdowik i Anna Wojnarowska

Premiera: 27 i 29.11.2015

 

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy.

szyld_herb_syr_pol

Patronat:

url    imgres