STATUS PRAWNY | Komuna Warszawa

Kim jesteśmy?

KOMUNA WARSZAWA to stowarzyszenie, które od ponad 30 lat działa jako niezależny teatr eksperymentralny, scena impresaryjna i dom produkcyjny. Od początku 2020 r. współprowadzi również Szkołę E.Plater 31 – jedno z najprężniej działających miejsc na kulturalnej mapie Warszawy, gdzie odbywają się spektakle teatralne, wystawy, koncerty, spotkania i wykłady.

Komuna Warszawa (wcześniej Komuna Otwock) to jeden z ważniejszych niezależnych teatrów awangardowych w Polsce, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki. Bazując na autorskich tekstach, Komuna Warszawa sięga po tematy polityczne i społeczne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu. Spektakle Komuny są z sukcesami prezentowane w wielu znaczących ośrodkach kultury i na festiwalach, m.in. w HAU W Berlinie, w La Mama w Nowym Jorku, 104Centquatre Paryżu, na SPIELART w Monachium, euro-scene w Lipsku, Fringe w Edynburgu, Złotej Masce w Moskwie, a także w Tbilisi, Kijowie czy Teheranie oraz w wielu miastach w kraju.

Komuna Warszawa prowadzi także dom produkcyjny, w którym powstają zarówno prace artystów z mainstreamu, jak i wschodzących gwiazd polskiej sceny teatralnej, tanecznej i performatywnej, m.in. Weroniki Szczawińskiej, Cezarego Tomaszewskiego, Grzegorza Jarzyny, Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, Michała Borczucha, Markusa Öhrna, Marty Ziółek, Pawła Sakowicza, Izy Szostak i innych. Wiele zrealizowanych na scenie Komuny spektakli, jak np. „Cezary idzie na wojnę”, stało się międzynarodowymi przebojami i zdobyło wiele prestiżowych nagród.

Komuna Warszawa współpracuje z kuratorami performatywnymi i muzycznymi, tworząc z nimi długofalowe projekty poświęcone rozmaitym zagadnieniom, takie jak My, mieszczanie, Przyszłość, Przed wojną. Wojna. Po wojnie i Musicale. Musicale. Jednym z bardziej znaczących i bardzo dobrze przyjętych przez publiczność i krytyków projektów tego typu były cykle RE// MIX (2013–2016) oraz Mikro Teatr (2016–2017).

Od 2019 roku Komuna Warszawa nowatorski, interdyscyplinarny program Hub Kultury KW, w ramach którego odbywają się m.in. rezydencje dla młodych twórczyń i twórców, którzy dostają szansę na prowadzenie poszukiwań i eksperymentów w dziedzinie sztuk performatywnych we współpracy ze kuratorami.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.

Skip to content